HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Takvim Yaprağından

08.10.2001 00:00:00
Vatan sevgisinin imandan olduğunu unutmayın!

Miladi 1200'lü yıllardı. Bütün Türk İslam alemi Moğol istilası ile karşı karşıya kaldı. Moğollar sürüler halinde her yeri istila ediyor, geçtikleri yerleri virane ve kan gölüne çeviriyorlardı. Anadolu için de geçerli olan bu tehlikeye karşı özellikle insan-ı kamillerin tavrı çok dikkat çekici olup her devirde ibret alınması gereken bir özellik taşıyordu.

İşte o insan-ı kamillerden Ahi Evran, bu tehlikeye karşı halkı uyandırıyor, sevenlerini karşı koymaya çağırıyor, onlara şöyle nasihatlarda bulunuyordu:

-" Ey Ahiler! Mücahitler! Yiğit, arslan yürekli olur. Düşmandan korkmaz, kaçmaz ve ona boyun eğmez. Yağmada kurt gibi saldırsalar hiç sarsılmaz. Atılan oklara ve kılıç darbelerine metanetle karşı koyar. Savaşırken safta, namazdaki gibi sessiz olup, komutanına itaatte cemaatin imama uyması gibidir. Düşmanına karşı haykırışı gök gürültüsü gibi olmalıdır. Düşmandan korkmayın, Allahu Teala'nın emir ve yasaklarına uymamaktan korkun. Vatan sevgisinin imandan olduğunu unutmayın!"

SON NEFESİN ÖNEMİ

Ahmed bin Hanbel vefat ederken eliyle işaret edip "Hayır olmaz" dedi. Oğlu; "Babacığım bu ne haldir?" diye sorunca şöyle dedi:"Şu an tehlike zamanıdır, dua edniz. Şeytan felaket toprağını başıma saçmak istiyor. 'Ey Ahmed! Benim elimde can ver' diyor. Ben de 'Hayır olmaz!' diyorum. Bir nefes kalıncaya kadar tehlike vardır. Şeytanın aldatmasından emin olmak yoktur."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.