HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Takvim Yaprağından

10.10.2001 00:00:00
Teslim olmak, sadakatle beklemek

- "Mü'min; Allah'tan gelen güzelliklere, iyiliklere, bolluklara ve genişliklere şükretmeli, yine O'ndan gelen bela ve musibetlere de sabretmelidir. Her iki halde de mü'min, kulluğunun gereği ibadet etmiş olur. Kul, Rabb'ına 'lütfun da hoş, kahrın da hoş' mantığı ile teslim olmalı, sadakatle beklemelidir."

" Mü'min tevazu sahibi olmalı, kendini daima başkalarından küçük görmelidir. Her gördüğüne hüsn-ü zanla bakmalıdır. Kendinden yaşlısını gördüğünde, tecrübesi ve ibadetlerinin çokluğuna; çocuk gördüğünde, günahsız ve büyüyünce büyük bir insan olacağına; bir günahkar gördüğünde de tevbekar olup, hidayete ereceğine ümit beslemelidir."

"Takva sahibinin hali, Allah'tan korkma halidir... Gözleri hep yaşlıdır. Her an nefsini muhasebe eder. Bazan korkusundan, bazen hayasından, bazen Allah'ın kalbine olan heybet tecellisinden, bazen yaptığı hata yüzünden, bazen de aşkından ağlar."

"Akıl sahibi odur ki; kendi halini düşündükçe, gözünden yaşlar akıtır. Esasen; Hakk'a dönenler, gözleriyle; kendini Hakk'a verenler, kalpleriyle; Hak sevgisini ruhlarına sindirenler de, sırlarıyla ağlarlar." (Prof. Dr. Haydar Baş)

GERÇEK ALLAH AŞI?I

Yahya bin Muaz, "Üç haslet kendisinde bulunmayan gerçek muhib, aşık değildir" diyerek şöyle devam eder: "Bunlar; Allah'ın kelamını yaratıkların sözleri üzerine; Allah'a mülaki olmayı, insanlara kavuşmak üzerine; Allah'a ibadeti, yaratıklara hizmet üzerine tercih etmektir."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.