HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Taliban'dan şartlı teslim

19.09.2001 00:00:00
Rus İtarTass ajansına göre, Afganistan'daki Taliban yönetimi, ABD'nin geçen haftaki terörist saldırıların bir numaralı zanlısı ilan ettiği Usame bin Ladin'i teslim etmek için bazı koşullar öne sürdü.

İtar Tass'ın, İslamabad'dan kaynak belirtmeden geçtiği habere göre, Taliban, Suudi asıllı milyarder terörist bin Ladin'in tarafsız bir ülkede yargılanması ve Afganistan'a yönelik uluslararası yaptırımların kaldırılması talebinde bulundu.

Taliban'ın ayrıca, Afganistan'da muhalif Kuzey İttifakı'na silah dahil yabancı desteğin sona ermesini istediği belirtilen haberde, Taliban'ın dış ekonomik yardım arayışında olduğu da kaydedildi.

Cihat yalanlaması

Afganistan'daki Taliban yönetimi, ABD'ye cihat ilan ettiğini yalanladı.

Taliban'ın Pakistan'daki haber ajansı AIP, ABD'ye karşı cihat ilanettiği yolundaki haberleri yalanlayarak, cihadın ABD'nin Afganistan'a saldırması halinde ilan edileceğini bildirdi.

Ladin toplantısı ertelendi

Afganistan'da ulemanın, Usame bin Ladin'in durumunu görüşmek için yapacağı toplantı ertelendi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Taliban yetkilisi, "Toplantının ya yarın ya da ondan sonraki gün yapılacağını" söyledi.

Yetkili, Taliban lideri Molla Muhammed Ömer'in çağrısı üzerine yapılması planlanan şura toplantısının ertelenme nedeni hakkında bilgi vermedi.

Taliban sözcüsü, Afgan İslami Basın Ajansı'na yaptığı açıklamada, toplantıda Usame bin Ladin ve ABD'nin muhtemel saldırısının ortaya çıkardığı durumun ele alınacağını ve bir karara varılacağını söylemişti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.