HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Tamirat işlerini uzatmayın

31.08.2001 00:00:00
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nin bu kararı vermesine neden olan olay şöyle gelişti:Bir kişi, oturduğu apartmanın üst katındaki evin onarımının çok uzun sürdüğünü, gürültü nedeniyle üzüntü ve tedirginlik yaşadığını belirterek, kişilik haklarının saldırıya uğradığı gerekçesiyle ev sahibine karşı manevi tazminat davası açtı. Yerel mahkeme, manevi tazminat istemini kısmen kabul etti.

Ev sahibi, bu kararı temyiz edince dosya Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'ne geldi.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını yerinde bularak oybirliği ile onadı. Daire'nin kararında, kişilik haklarının "fiziki, sosyal ve duygusal kişilik değerlerinden" oluştuğu belirtildi. Kişiye ait bu değerlerin korunmasında zorunluluk bulunduğu belirtilen kararda, her üzüntü veren olayın manevi tazminat isteme hakkı doğurmayacağı, bunun için "kişilik değerlerinin" saldırıya uğramış olması gerektiği ifade edildi.

Ev sahibi sınırı aştı

Kararda, kural olarak evin onarımı sırasında komşuların rahatsız olmasının doğal olduğu, ancak bu rahatsızlığın komşunun hoş karşılayıp katlanacağı sınırları aşmaması gerektiği belirtildi. Dava konusu olayda ev sahibinin bu sınırları aştığına dikkat çekildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.