HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Türkiye'de işkence yok(muş)

13.07.2001 00:00:00
İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen Türkiye'de sistematik bir işkence olmadığını öne sürerek, "İşkence ve cinsel işkence iddiaları üzerine yeteri kadar gidilmekte, bunu yaptığıiddia edilen personele gereken cezalar verilmektedir" görüşünü savundu.

Yücelen, işkence ve kötü muamele yaptığı gerekçesiyle 1 Ocak 1995'ten 30 Nisan 2001 tarihine kadar 12 bin 535 kişi hakkında adli ve idari soruşturma açıldığını bildirdi.

Rize Bağımsız Milletvekili Mehmet Bekaroğlu'nun yazılı soru önergesini cevaplayan Yücelen,"Eğer böyle bir uygulama olsaydı, işkence yaptığı iddia edilen görevliler hakkında hiçbir araştırma ve soruşturma yapılmazdı" dedi.

Türkiye'ye yönelik karalama kampanyası var

İşkence iddialarının çok ciddi olarak soruşturulduğunu ve en küçük ihmali dahi görülen personele cezai müeyyideler uygulandığını ifade eden Yücelen, açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

"Bunun yanında ülkemizde işkence yapıldığına dair çok kapsamlı bir karalama kampanyası yürütülmektedir. Adli Tıp Kurumundan alınan raporlarda işkence yapıldığına dair hiçbir bulguya rastlanılmazken, belli kesimlerden temin edilen doktor raporları ile işkence iddiaları desteklenmekte ve uluslararası camiada bu bir koz olarak kullanılmaktadır.

İşkence ve cinsel işkence iddiaları üzerine yeteri kadar gidilmekte, işkence ve kötü muamele yaptığı iddia edilen personel hakkında gerekli adli ve idari soruşturmalar yapılmakta ve gereken cezalar verilmektedir. Bu kapsamda işkence yaptığı tespit edilenler Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 243. maddesi, kötü muamelede bulunanlar iseaynı kanunun 245. maddesi gereğince adli tahkikata tabi tutulmakta ve ayrıca bu tür suçları işleyenler hakkında Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü'nün ilgili maddeleri gereğince idari tahkikat başlatılmaktadır."

6 yılda 762 personele soruşturma

Rüştü Kazım Yücelen, bu çerçevede, 1 Ocak 1995-30 Nisan 2001 tarihleri arasında TCK'nın 243. maddesine istinaden 762 personel hakkında adli, 614 personel hakkında idari soruşturma açıldığını ifade etti. Yücelen, TCK'nın 245. maddesine istinaden de 4586 personel hakkında adli, 6573 personel hakkında ise idari olmak üzere toplam 12 bin 535 kişi hakkında işkence yaptığı iddiasıyla soruşturma açıldığını anlattı.

Sanıklara sarkıntılık iddiası

Herhangi bir suç isnadı ile karakollara getirilen sanıkların çırılçıplak soyulmaları, bunlara sözle ve elle sarkıntılık yapılmasının onaylanamayacağını belirten Yücelen, karakollarda ve emniyet müdürlüklerinde gözaltına alınanların devletin sorumluluğu altında olduğuna işaret etti.

Yücelen, gözaltına alınan kadınların üst aramalarının bayan görevlilerce yapıldığını da bildirdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.