HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 12 MAYIS 2021, ÇARŞAMBA

Yoksulluk sınırı 1.600 YTL

28.09.2005 00:00:00
Türk-İş Araştırma Merkezi'nin yaptığı araştırmaya göre, mevsim koşullarına bağlı olarak meyve-sebzede görülen nispi fiyat gerilemesi yerini fiyat artışına bıraktı.

Özellikle sebze fiyatlarındaki artışın aile bütçesine getirdiği ek harcama gereğini, tavuk fiyatındaki gerileme düşürdü. Beslenme kalıbı kapsamındaki gıda ürünlerinin fiyatı genel olarak aynı kaldı. Eylül ayında dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcamalarının tutarı, bir önceki aya göre yüzde 1.26 oranında arttı. Ağustos ayında 520.03 YTL olan açlık sınırı, eylül ayında 526.59 YTL'ye ulaştı. Gıda harcamalarında ilk dokuz aylık artış yüzde 2.46, yıllık artış yüzde 8.82 oldu. Yıllık ortalama artış ise yüzde 9.99 düzeyinde oluştu.

Yoksulluk sınırıDört kişilik bir ailenin gıdanın yanısıra kira, ulaşım, yakacak, elektrik, su, haberleşme, giyim, eğitim, sağlık, iletişim, kültür gibi temel ihtiyaçlar için yapması gereken harcama dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırı da bin 580.64 YTL'den bin 600.58 YTL'ye çıktı. Süt, yoğurt, peynir gibi temel gıda maddelerinin bulunduğu grupta, genelde fiyat değişikliği sözkonusu olmadı. Sadece bazı marketlerdeki fiyatlama politikasına bağlı olarak bazı süt markalarında düşük de olsa fiyat gerilemesi gözlendi. Etin fiyatı aynı kalırken, balık mevsiminin başlamasıyla birlikte tavuk fiyatında yüzde 40'a varan gerileme yaşandı. Yumurtanın fiyatı da arttı. Meyve ve sebze fiyatı, mevsim koşullarına bağlı olarak özellikle sebze ürünlerinde artış gözlendi. Ortalama-sebze kilogram fiyatı 1.02 YTL'den 1.24 YTL'ye çıktı. Tereyağı, ayçiçekyağı, margarin, zeytin, şeker, bal, reçel, baharat, tuz, çay, ıhlamurun fiyatı değişmezken, cevizin fiyatı azaldı, ayçekirdiğinin fiyatı ise arttı.  Avrupa Birliği'yle (AB) müzakerelerin başlaması eşiğinde açlık ve yoksulluğun en önemli sorun olduğu belirtilerek, "Ücretli-maaşlı çalışan ve emeklilerin temel sıkıntısı, düşük ve yetersiz gelir düzeyi nedeniyle satın alamama" olduğuna dikkat çekildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.