HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

27 Şubat üzerinden bir ekonomi analizi

24.02.2021 00:00:00
'27 Şubat üzerinden bir ekonomi analizi' seslendirme dosyası:

27 Şubat 2013, tarihe not düşülmesi gereken bir gün. Tam 8 sene evvel o gün, Rusya Parlamentosu Duma'da Prof. Dr. Haydar Baş Hocamızın 6 saat boyunca Milli Ekonomi Modeli'ni (MEM) Ruslara anlattığı gündür. 

O gün milli olarak da, ekonomi bilimi açısından da siyasi bakımdan da tarihe not düşülmesi gereken bir gündür. 

O gün kapitalizmin Prof. Dr. Haydar Baş tarafından tarihe gömülmesinin Rusya Meclisi Duma'dan ilan edilmesidir. 

İlk olarak 2005 yılında İstanbul'da dünya kamuoyuna deklare edilen MEM'in Rusya'daki yankısıdır. 

* * *

Haydar Baş Hocamız, MEM'i ihtiyaç sahibi ülkemiz insanı için kaleme almıştı. Ancak ezilmiş dünya halkları ellerini daha çabuk tuttular ve modele sahip çıktılar. Bizim ülkemizde de özellikle siyaset çevresi modelden (ç)alıntılar yaptılar. Ancak kaynak göstermemek adına el çabukluğu ile aldıkları için noksan kalıyorlar. Oysa Rusya böyle değil, modeli sahibinden alıyor, meclislerine davet ediyor, saatlerce dinliyor. Sadece siyaset çevresine değil, bilim insanlarına da iş çevresine de dinletiyor. Kim kazanıyor? Elbette ilme ve bilim insanına gereken önemi ve saygıyı gösterenler kazanıyor. Dünyadaki her gelişme, adeta kafamıza vurarak, ilerleme için illa da bilimsel buluş sahibi olmanın önemini vurguluyor. 

Ülke olarak sahip olunan imkânın hala farkında değiliz. Prof. Dr. Haydar Baş hocamız MEM'i, Sosyal Devlet Milli Devlet kitabını ana dili olan Türkçe olarak kaleme almıştır. Bu konuda çok sayıda uluslararası kongreler tertiplemiştir. MEM konusunda birçok oturumda açıklamalar yapmıştır. Bu konuda yetkin uzman isimler yetiştirmiştir. Haydar Hoca konuyu sadece ilmi sahada bırakmamıştır. Bu modelin uygulanması ve ülkemiz halkının istifade edebilmesi için Bağımsız Türkiye Partisi'nin programına dahil etmiştir. Ezcümle MEM adeta yaşayan bir organizma gibidir. 

* * *

Haydar Baş Hocamız yaşadığı çağın sorunlarına da yaşanacak sorunlar için de çözüm üretmiştir. İşte onlardan birisi MEM'dir. Dün olmayan bir pandemi sorunu yaşıyoruz. Ekonominin çarkları durma noktasına geldi. Herbirimiz bunu sıcağı sıcağına yaşıyoruz. Sadece biz değil bütün dünya halkları aynı dertten mustariptir. Serbest piyasa ekonomisi çözüm getiremiyor, zaten sosyalizm bitmiş durumda. Bu sorunların da çözümünün MEM'de olduğunu gördük. Diğer sistemler ana eksenlerine üretimi koymuşlardı. Pandemi koşullarında üretim zorlaştı, tedarik zincirleri bozuldu. Diğer taraftan teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yapay zeka trend oldu. Sanayide insan gücüne karşılık robotlar yer almaya başladı. Artık karanlık fabrikalar konuşuluyor, yani gelecek projeksiyonunda insanların değil robotların işbaşı yaptığı sanayi tasarlanıyor. Bu koşullarda insanlar ne yapacaklar, ekonomik ihtiyaçlarını nereden temin edecekler, işsiz ve aşsız mı kalacaklar? Evet, serbest piyasa ekonomisine göre, iş de yok aş da yok. Satın alma gücü yetersiz olanlar, üretme kapasitesine sahip olmayanlar toplumda bir yük olacaklar. Bu konuda daha şimdiden yapay zeka ve robotları düşman bilen bir kamuoyu oluşuyor. İşte bunun da çözümü MEM ile mümkün olacak. Çünkü MEM tüketim eksenli bir modeldir. Esas olan tüketim kapasitesine sahip olabilmektir. Yapılması gereken tüketimi hakkaniyet ile deruhte edebilmektir. İşte yine Haydar hocamıza ait olan Sosyal Devlet Milli Devlet Modeli ile bu paylaşım da gerçekleşecektir. Bu konuları daha çok konuşacağız ve yazacağız. 

* * *

Su akar ve yolunu bulur, çözüm bekleyen konular da, çözüm arayan insanlar da MEM'i, onun sahibi Prof. Dr. Haydar Baş Hocamızı bulacaklardır.

 
Doç. Dr. Ahmet H. Kepekçi / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.