HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

ABD, savaş çarkını döndürüyor

23.09.2001 00:00:00
İngiliz donanmasına bağlı 13 gemiden oluşan bir konvoyun, Körfez'e gitmek üzere Süveyş Kanalı'ndan geçtiği bildirildi.

Görgü tanıklarının açıklamalarına göre, Akdeniz'den Kızıldeniz'e geçen gemilere Mısır'ın Süveş Kanalı İdaresi'nden gemiler eşlik etti.

İngiltere Büyükelçiliği sözcüsü Gareth Bayley, önceki gün yaptığı açıklamada, konvoyun, ABD'nin geçen haftaki terörist saldırıların ardından Körfez'e yaptığı yığınakla ilgisi olmadığını söyledi.

Bayley, Umman ile ABD'deki saldırılarından önce başlayan askeri tatbikatlarını bulunduğunu belirtti.

İngiliz firkateyni HMS Conwall da önceki gün tatbikat için Süveyş Kanalı'ndan geçmişti. Körfez'deki tatbikat için geçen Cumartesi de Süveyş'ten 6 İngiliz donanma gemisi geçiş yapmıştı.

Öte yandan ABD'nin muhtemel bir misilleme için Körfez'deki savaş uçağı miktarını artırmayı planladığı bildirildi.

Amerikan savunma yetkilileri, aralarında yakıt ikmal uçaklarının da bulunduğu yaklaşık bir düzine savaş uçağının yakında, halen 2 uçak gemisi ve 350 kadar savaş uçağının bulunduğu Basra Körfezi ve Hint Okyanusu'na doğru yola çıkacağını ifade etti.

Bölgeye gönderilecek uçaklar arasında ağır bombardıman uçakları B-1 ve B-52'lerin de bulunduğu belirtiliyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.