HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

AKP YÖK'te uzlaşma arıyor

23.10.2003 00:00:00
AKP'nin üniversite öğretim üyeliğinden gelme Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, genel başkan yardımcılığına getirilmesi dolayısıyla AKP'yi izleyen gazetecilerle kahvaltıda biraraya geldi. Gazetecilerle sohbet eden Hotar, görev alanına giren konular hakkında bilgi verdi.

YÖK Yasa Tasarısı ile ilgili tartışmaları da değerlendiren Hotar, kendisinin de akademisyen olduğunu ve neredeyse üniversite yöneticileri ve öğrencilere varana kadar bugüne değin hep YÖK'ün yapısının değiştirilmesi gerektiğini söylediklerini anlattı.

Şimdi "değiştirelim'' deyince "adeta kıyamet koparıldığını'' ifade eden Hotar, şöyle devam etti: "Bu aşamaya gelmesi yanlış. Çünkü tarafların üzerinde uzlaşacağı değişiklikler olmalı. Biliyorsunuz en kötü anlaşma taraflardan sadece birini memnun eden anlaşmadır. Dereceleri farklı olur ama her iki tarafın da mutlaka bu anlaşmadan hoşnut olması gerekir.

Burada bizim için olumsuz olan tek nokta; bizim niyetimizin, yapmak istediğimizin evrensel ölçülerde Türkiye'nin yüksek öğrenim sorununa çözüm getirici bir çaba içinde olduğumuzun kabul edilmemesi...

Yani biz bunu söylememize rağmen, her görüş ve düşünceye açık olmamıza rağmen, yani benim kendi arkadaşlarım bile 'Siz yapıyorsanız bunun altında bir şey vardır' şeklinde yaklaşıyorlar.

Bu aslında üzücü bir şey. Çünkü neticede bu ülke hepimizin. Ortak huzursuzluk topluma da yansıyacaktır. Hele hele üniversite gibi toplumun en üst kesimini oluşturan kurumlardaki huzursuzluklar hiçbir zaman ülkeyi toplumsal barışa götürmez.

Onun için burada niyetimizin iyi olduğuna inanalım. Mutabakatla üniversiteleri gelişmiş ülke üniversiteleri düzeyine taşıyıcı bir değişikliği hep birlikte yapmamız gerekiyor. Burada, bizim niyetimizin ne olduğunun kabul edilmesi ve bu şekilde yaklaşılması gerekir.''


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.