HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Ali Kur’an iledir

14.05.2021 00:00:00
Hz. Peygamber tarafından "Ali Kur'an iledir, Kur'an Ali iledir" şeklinde buyrulan Hz. Ali'nin (a.s) yaşantısının tamamı Kur'an'ın eğitim ve öğretileri doğrultusunda geçmiştir. Yaşayan canlı Kur'an olan İmam Ali Efendimiz ilk müfessir olarak Kur'an'ın tüm inceliklerine vakıftı…

Peygamberimize (s.a.a) inen Kur'an ayetlerine herkesten önce amel eden ve kayıt altına alan Hz. Ali (a.s) olmuştur. Örneğin: Ey iman edenler! Peygamberle özel görüşme yapmak istediğiniz zaman, bu görüşmenizden önce bir sadaka verin. Sizin için en iyi ve en nezih davranış budur. Şayet bulamazsanız, bilin ki Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir. (Mücadele, 12)

Bu ayet hakkında Kur'an müfessiri Mücahit şu yorumu yapmıştır: "Bu ayet indikten sonra Ali b. Ebu Talib'in (a.s)  dışında hiç kimse Peygamberle (s.a.a)  gizli konuşmaya yanaşmadı." (Hakim Haskani, Şevahidu't-tenzil li-Gavaidu't-tefsir, c.2, s.311.) Hz. Ali de (a.s) konu hakkında şunları buyurmuştur: "Kur'an'da bir ayet var ki ona ne benden önce birisi amel etmiştir, ne de benden sonra birisi amel edecektir. Bir dinarım vardı. On ikiye böldüm ve Peygamberle özel olarak görüşeceğim zaman önce sadaka verir ardından özel olarak görüşürdüm." (Fazl b. Hasan Tabersi, Mecmeul Beyan Fi Tefsiril Kur'an, c.9, s.379)

İmam Ali Efendimizden sonra İslam dünyasının en meşhur Kur'an müfessiri Abdullah b. Abbas,(Hz. Peygamber Efendimizin amcası) Hz. Ali'nin (a.s)  Kur'an'daki konumu hakkında şöyle demiştir: "Allah'ın kitabında Ali (a.s) hakkında ayet indiği kadar kimse hakkında inmemiştir."

Kur'an müfessiri Mücahit ise Hz. Ali'nin (a.s) Kur'an'da özel bir yere sahip olduğunu şu cümlelerle belirtmiştir: "Ali (a.s) hakkında kimsenin ona ortak olmadığı yetmiş ayet nazil olmuştur." (Hakim Haskani, Şevahidu't-tenzil li-Gavaidu't-tefzil, c.1, s.52) Bu hadisin bir benzeri de Zeyd b. Rumman'dan nakledilmiştir. Yine benzer bir hadiste de Abdurrahman b. Ebu Leyla Hz. Ali'ye (a.s) özel inen seksen ayet olduğunu vurgulamıştır.  

Bakara sûresi 274, "Sadaka" ayeti;

"Mallarını gece ve gündüz, gizli ve açık harcayanlar yok mu, onların ecirleri, Rableri katındadır ve onlara ne korku vardır, ne de mahzun olurlar. Ayeti hakkında Kur'an müfessiri Abdullah b. Abbas şöyle açıklamada bulunmuşlardır: "Bu ayet Ali b. Ebu Talib (a.s) hakkında nazil olmuştur. Dört dirhemi vardı. Bir tanesini gece, bir tanesini gündüz; birini açıkta ve birini de gizlide sadaka olarak verdi." (Ali b. Ahmet Vahidi, Esbabu Nuzüli Kur'an, s.94)

Maide sûresi 55, "Rükûda Zekât" ayeti;

Sahabe Enes b. Malik şöyle anlatmıştır: "Peygamber Efendimiz (s.a.a) öğle namazını kılmak için evden dışarı çıkmıştı. O esnada Ali (a.s) mescitte namaz kılıyordu. Bir dilenci insanlardan yardım istiyordu. Dilencinin sözleri Ali'nin (a.s)  kalbine etki etti. Sağ elini arkasına doğru uzatarak işaret etti. Dilenci yanına geldi ve parmağındaki yüzüğü aldı. Bu olaydan sonra Allah Teâlâ onun hakkında bir ayet indirdi. Namazını kıldıktan sonra Ali (a.s)  evine gitmişti. Peygamber (s.a.a) haber salarak onun yanına çağırdı ve bu gün Allah ile aranda ne yaptın diye sorunca Ali (a.s) durumu Peygambere (s.a.a) anlattı. Peygamber ne mutlu sana ey Ebu'l Hasan Allah senin hakkında şu ayeti indirdi diye buyurdu "Sizin dostunuz, sahibiniz, ancak Allah'tır ve Peygamberidir ve inananlar, namaz kılanlar ve rükû ederken zekât verenlerdir." 
Adem Birinci / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.