HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Anayasa'ya olağanüstü tırpan

16.09.2001 00:00:00
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bir ilke imza atarak, pazartesi günü normal toplantısından 13 gün önce işbaşı yapacak. Meclis'i olağanüstü toplantıya zorlayan süreç ise Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliğle ilgili. Türkiye, AB'ye sunulan Ulusal Program'da öngörülen Anayasa değişikliklerini Meclis'ten geçirmek için harekete geçiyor.

Oturumu İzgi yönetecek

TBMM Başkanı Ömer İzgi'nin yöneteceği ve saat 15.00'de başlayacak birleşimde, öncelikle Anayasa değişikliğine ilişkin olağanüstü toplantı çağrısı okunacak.

Genel Kurul'da daha sonra Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Tezkereleri üyelerin bilgisine sunulacak, Nejat Arseven'in Devlet Bakanı olmasıyla boşalan TBMM Başkanvekilliği için seçim yapılacak.

Grup toplantıları da var

TBMM Genel Kurulu'nun 17 Eylül'deki olağanüstü toplantısı öncesinde MHP, ANAP, AKP ve SP Grupları toplanacak.

ANAP Grup toplantısında Genel Başkan Mesut Yılmaz'ın konuşmasından sonra Nejat Arseven'in Devlet Bakanlığı'na atanmasıyla boşalan TBMM Başkanvekilliği için seçim yapılacak. Grupça belirlenecek isim TBMM Başkanlığı'na bildirilecek.

AKP'nin grup toplantısında da Anayasa Komisyonu üyelikleri için anket yapılacak. Anket sonucu belirlenecek 3 isim seçim için TBMM Başkanlığına iletilecek.

SP, Anayasa Komisyonu üyelikleri için Trabzon Milletvekili Şeref Malkoç ve Kahramanmaraş Milletvekili Mustafa Kamalak'ın ismini başkanlığa sunacak.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.