HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Ani soğuklara dikkat edin!..

19.11.2001 00:00:00
Denizli'de, hava sıcaklıklarının ani düşüş göstermesine dikkat çeken doktorlar, vatandaşların kendilerine dikkat etmesini istedi.

Nezle ve gribin kış dönemlerinde en sık rastlanan bir hastalık olduğunu belirten doktorlar, söz konusu hastalığın insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Doktorlar, hastalığın ayrıca, okulda eğitimin, işyerinde ise verimin düşmesine yol açtığını ifade ederek, büyük vakalarda iş gücü kaybına sebep olduğunu kaydetti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Doktor Zekiye Gürcan, grip ve nezlenin, bu mevsimin hastalığı ve bulaşıcı olduğunu bildirdi. Hava değişikliklerinden etkilenildiği için mevsime göre giyinilmesini isteyen Dr. Zekiye Gürcan, "Çocuklar, yaşlılar, astım ve kalp hastaları çok çabuk etkilenir. Grip yapan oldukça çok virüs var. Grip eskiden salgınlar yapan bir hastalıktı. Koruyucu önlemler bu salgını azalttı. Griple, soğuk algınlığı olan nezleyi karıştırmamalıdır. Gripte 39 derece ateş olur ve hasta bitkin düşer. Nezle veya soğuk algınlığı ayakta tedavi ile düzelir" dedi.

Nezle yapan virüsün yakın temas ile bulaştığını, grip hastalığının ise damlacık yolu ile bulaştığını ifade eden Dr. Gürcan, vatandaşların hasta olan kimselerle aynı yerde bulunmamalarını istedi. İnsanların havaya göre değil mevsime göre hareket etmelerini isteyen Dr. Gürcan, vatandaşların koruyucu olan grip aşısı olmaları gerektiğini bildirdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.