HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Bahçesaray'da kesintisiz telefon coşkusu

04.10.2001 00:00:00
Van'ın ilçesi Bahçesaray Kaymakamı Mustafa Masatlı, 750 korucu çalıştırarak, ilçeyi kesintisiz haberleşmeye kavuşturdu.

Kaymakam Mustafa Masatlı, Bahçesaray'ın, yılın 8 ayında yollarının kar nedeniyle kapalı kaldığını, bu süre içinde sadece telefonla haberleşme imkanı bulduklarını söyledi.

Türkiye'de uydu sistemle haberleşmenin yapıldığı tek ilçenin Bahçesaray olduğunu belirten Masatlı, "Özellikle kış aylarında uydunun kar tutması sonucu zaman zaman telefonlar da çalışmıyordu" dedi.

Çare yeraltı kablo tesisatı

Kaymakam Masatlı, kesintisiz haberleşmeyi sağlamak amacıyla Bahçesaray-Narlı Köyü arasında yeraltı, Bahçesaray-Güneyyamaç Köyü arasında ise havadan hat getirmeyi kararlaştırdıklarını anlatarak, şu bilgiyi verdi:

"Bahçesaray ve Narlı Köyü arasındaki Karapet geçidinde büyük iş makineleri bile rahat çalışamıyor. Buradaki kayalıkların büyük bir bölümünde dinamit kullanılması gerekiyordu. Bu da işlerimizi zora sokuyordu. Bölgede görev yapan 750 köy korucusunu toplayarak durumu anlattık ve bu çalışmanın yapılmasını kabul ettirdik. 11 Ağustos 2001'de başlayan kanal kazımı bugün (dün) tamamlandı."

Bahçesaray-Narlı arasında 18 kilometre kanal kazıldığını, Bahçesaray-Güneyyamaç arasında ise 17.5 kilometre havadan hat döşendiğini bildiren Masatlı, şöyle devam etti:

"Fiber kablolar, önümüzdeki 2 gün içinde döşenecek ve ilçe dijital santrale kavuşacak. Böylece ilçe uydu telefondan kurtuldu. Artık yollar kapansa da, telefon bağlantısı kesilmeyecek. Her korucumuz 7 tam gün çalıştı. Yaptığımız hesaplara göre, yapılan iş 40 bin işgününe eşittir."

Örnek devlet-vatandaş işbirliği

Çalışmalarda kaymakamlık araçlarının kullanıldığını da anlatan Masatlı, "Kanal kazımı ihale edilseydi yaklaşık 1 trilyon lira tutacaktı. Ancak kendi imkanlarımızı ve devlet-vatandaş işbirliğinin en güzel örneğini sergileyerek, bu kazımda sadece 4 milyar lira harcadık. 4 milyar lira ise araçların lastik, motorin ve yedek parçasına harcandı. İlçenin haberleşme sorununu giderdik. Yol sorunu da çözülürse, hiçbir sorun kalmayacaktır" diye konuştu.

Kaymakam Masatlı, kanalın zemininin taşlık olması nedeniyle, kazı sırasında 1000 kazma, 600 civarında da kürek sapı kırıldığını sözlerine ekledi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.