HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Bakanlar Anayasa'yı konuştu

05.10.2001 00:00:00
Anayasa Değişiklik paketinin 34 maddesinin kabul edilmesinin ardından hareketlilik Başbakanlığa taşındı. Dün toplanan Bakanlar Kurulu, Anayasa değişikliğini ele aldı.

Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında saat 11:10'da toplandı. Kabine üyeleri, daha önce tarihi belirlenmeyen haftalık olağan toplantı için önceki akşam saatlerinde telefonla haberdar edildi. Kurul'un resmi bir gündemi yok.

ABD'nin kesinleşen saldırısı da konuşuldu

Kurul'un gündeminde ayrıca ABD'nin Afganistan'a yapacağı harekatıyla ilgili son gelişmeler de ele alındı. Dışişleri Bakanı İsmail Cem, geçtiğimiz haftaki temaslarıyla ilgili Kurul üyelerine bilgi verdi. Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in ABD'de olmasına karşın ekonomideki son gelişmeler de değerlendirildi. Faizlerdeki yükseliş ve yüksek enflasyon rakamları masaya yatırıldı.

Kurul gündeminde ayrıca finansman sıkıntısı içine giren Kardemir'deki gelişmeler Hasan Gemici tarafından, çifçi borçlarının ertelenmesi konusu da Tarım Bakanı Ziya Gökalp tarafından Bakanlar Kurulu'na taşındı.

Varyag'ın geçişi

Kurul'un gündemindeki bir diğer konusu ise eski uçak gemisi Varyag'ın Boğazlar'dan geçişiydi. Çin'in Ukrayna'dan satın aldığı eski uçak gemisi Varyag'ın Boğazlar'dan geçişi için önceki gün ilk kez tarih telaffuz edilmiş, Başbakanlık'ta Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel'in başkanlığında ikinci kez yapılan Varyag toplantısında Gürel, geminin iklim koşulları uygun olacağı için 5-15 ekim tarihleri arasında Türk Boğazları'ndan geçirilmesinin sağlanmasını istemişti. Ancak Denizcilik Müsteşarlığı, teknik şartların yetersizliğini savunarak, sorumluluğu tek başına paylaşamayacağını bildirmişti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.