HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

'Bana Habibimi çağırın'

08.05.2021 00:00:00
''Bana Habibimi çağırın'' seslendirme dosyası:
Hakkında üç yüz ayet ve binlerce Peygamber sözü bulunan yüce kişi Hz. İmam Ali Efendimizden başka kim olabilir ki?..

İbn-i Abbas'tan rivayetle Resûlullah buyurdu ki: "Ali Hak ile birliktedir. Hak da O'nunla… Benden sonra imam ve halife O'dur. Kim O'na sarılırsa hedefe ulaşır ve kurtulur. Kim de O'ndan ayrılırsa yolunu kaybeder ve şaşkın kalır. Resûllullah Efendimizin buyruklarıyla; "Ali'dir en büyük sıddık, velilerin ve vasilerin efendisidir, müminlerin efendisidir, kendimden sonra bıraktıklarımın en iyisidir, halilim ve habibimdir, meleklerin Yüce Allah'a muhabbet ve velayetiyle yaklaştığı kişidir, Ali benim özümdür, Ali benim kökümdür, bedenimdeki ruhum ve başım gibidir…"

İki cihan serverinin "Seni ancak doğumu temiz olan kimse sever ve sana ancak doğumu habis olan kimse düşmanlık eder" buyurduğu kişidir Ali…

Günlerden bir gün Hz. Fatıma anamız "Ya Resûlullah, Kureyş kadınları beni ayıplayıp şöyle dediler der: 'Baban seni malsız ve mülksüz bir fakirle evlendirdi.' Bunun üzerine Allah Resulû şöyle buyurdu: "Seni ben değil, Yüce Allah semada evlendirdi. Ve buna Cebrail, Mikail ve İsrafil'i şahit tuttu. Ey Fatıma bil ki, Allah Teala yeryüzüne teveccüh edip oradan babanı seçti. Ve O'nu peygamber olarak gönderdi. Sonra ikinci defa teveccüh etti. Ve bu sefer yaratıklarının arasından eşin Ali'yi seçti. Ve O'nu da vasi olarak kararlaştırdı. Ve ardından yedi göğün üstünde seni Ali ile evlendirdi. Bana da seni O'nunla evlendirmemi ve O'nu kendime vasi ve vezir olarak seçmemi emretti. Evet Ali, kalbi en şecaatli olan, insanlardan en çok ilme sahip olan, insanlardan en güzel hüküm verebilen, insanlar içinden en önce iman eden, onların en cömerdi olan ve onlar içinden en güzel ahlaka sahip olan kimsedir." ( 1001 hadis ışığında İmam Ali)

Hz. Aişe'den şöyle nakledilmiştir: "Resûlullah vefatı sırasında benim evimdeyken şöyle buyurdu: 'Habibimi bana çağırın. Ben Ebu Bekir'i O'nun yanına çağırdım. Resûlullah ona baktı. Başını tekrar yatağa koydu ve yine habibimi bana çağırın buyurdu. Ben, yazıklar olsun size, Ali b. Ebu Talib'i çağırın.Vallahi O Ali'den başkasını istemiyor dedim. Ali'yi görünce üzerindeki örtüyü kaldırıp, Ali'yi onun altına soktu. Vefat edinceye kadar Ali'yi kucaklamış ve ellerini O'na sarmış durumdaydı.' (İrşadül Kulub s.234)

Başka rivayetlerde de İmam Ali Efendimiz "bana bin hadis anlattı. Bana bin kapıdan bahsetti ki, her kapı da bin kapıyı açmakta…" buyurmaktadır.

  
Adem Birinci / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.