HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Ben Allah’ın galip aslanıyım

22.06.2021 00:00:00
'Ben Allah’ın galip aslanıyım' seslendirme dosyası:

İmam  Ali dışında hiçbir sahabe; "Bana sorun" dememiştir. Ahmet bin Hanbel  şöyle demiştir: "Resûlullah'ın ashabı içinde Ali'ye gelen faziletler kadar hiç kimse hakkında gelmemiştir. 

Hz. Ali, Hz. Muhammed (s.a.a)'in vasisi, varisi, sırrının yeri, terk ettiklerinin en hayırlısı, vad ettiğini yerine getiren ve borcunu ödeyendir. Müminlerin velisi, kafirlerin ise korkulu rüyasıydı. Hz. Muhammed vahyin sahibi, kendisi de ilhamın sahibidir. Hz. Muhammed, peygamberlerin efendisi; kendisi de vasilerin efendisidir. Hz. Muhammed, insanların uyarıcısı, kendisi de hidayetçisidir. Hz. Muhammed peygamberlerin sonuncusu, kendisi de vasilerin sonuncusudur."

İmam Ali Aleyhisselam, Kûfe mescidinin minberinde şöyle buyurdu: "Ey insanlar; bana Allah'ın Kitabı'ndan sorun! Vallahi, hiçbir âyet yoktur ki, gece mi gündüz mü, ovada mı, dağda mı nâzil oldu bilmiş olmayayım. Allah'a yemin olsun ki, hiçbir âyet yoktur ki, ne hakkında, nerede nâzil olduğunu bilmemiş olayım. Şurası gerçektir ki, Rabbim bana idrak edici bir kalp ve çok sorgulayıcı bir dil bahşetmiştir."

"Bana göklerin yollarını sorunuz, ben onları yeryüzü yollarından daha iyi bilirim. Beni kaybetmeden önce benden sorunuz. Göğsüm ilahi ilimle denizler gibi coşup taştı, bana istediğinizi sorunuz" buyurduğunda; müminler; "Bize kendinizi anlatın" diye ısrar etti. İmam Ali aleyhisselam, "Siz sözlerimi kaldıramazsınız." buyurur. Israr edilince de aşağıdaki hutbeyi buyurur:

Ben Sırların sırrıyım, Ben Nurların ağacıyım, Ben göklerin deliliyim, Ben tesbih edenlerin en iyisiyim, Ben Cebrail'in haliliyim, Ben Mikail'in arkadaşıyım, Ben meleklerin kumandanıyım, Ben feleklerin semendeliyim, Ben safilerin kabıyım, Ben karanlığın kutbuyum, Ben Beyt-i Mamurum, Ben bulutların yağmuruyum, Ben gaypların nuruyum, Ben hüccetlerin feleğiyim, Ben hüccetlerin hüccetiyim, Ben doğru yola sevk edicisiyim, Ben tevili açıklayanıyım, Ben İncil'in müfessiriyim, Ben yol göstericilerin rehberiyim, Ben İbrahim'in sırrıyım, Ben evliyanın velisiyim, Ben enbiyanın varisiyim, Ben Ğafur'un hicabıyım, Ben Celil'in en seçkiniyim, Ben İncil'in ilya'sıyım, Ben Liva el hamd'in taşıyıcısıyım, Ben mahşerin imamıyım, Ben Kevser'in sakisiyim, Ben cennetlerin taksim edicisiyim, Ben ateşten uzaklaştıranım, Ben dinin arıbeyiyim, Ben muttakilerin imamıyım, Ben kafirlerin yok edicisiyim, Ben imamların babasıyım, Ben Kapıyı sökenim, Ben kıymetli cevherim, Ben ilim şehrinin kapısıyım, Ben Beyyinatın müfessiriyim, Ben müşküllerin halledicisiyim, Ben karanlıkların kandiliyim, Ben Hel Eta süresi memduhuyum, Ben En-Nebeül Azimim, Ben sıratı müstakimim, Ben sedeflerin incisiyim, Ben Kaf dağıyım, Ben harflerin sırrıyım, Ben sarsılmayan dağım, Ben ilmin zirvesiyim, Ben kalplerin kandiliyim, Ben ruhların nuruyum, Ben önüne geçilmeyen süvariyim, Ben kınından sıyrılan kılıcım, Ben Kur'an'ı toplayanım, Ben beyanın binasıyım, Ben Resûlullah'ın kardeşiyim, Ben  Fatıma Betül'ün kocasıyım, Ben İslam'ın direğiyim, Ben putları kıranım, Ben en iyi işiten kulağım, Ben mü'minlerin salihiyim, Ben felaha erenlerin imamıyım, Ben Nübüvvet esrarının hazinesiyim, Ben öncekilerin haberlerini bilenim, Ben sonrakilerin haberlerini verenim, Ben kutupların kutbuyum, Ben sevgililerin sevgilisiyim, Ben zamanın beşiğiyim, Ben zamanın İsa'sıyım, Vallahi Ben Allah'ın yüzüyüm, Vallahi Ben Allah'ın aslanıyım, Ben sıkıntıları aşanım, Ben 'Lâ feta illa Ali' denilenim.

Ben Resûlullah'ın (s.a.a): 'Senin benim yanımdaki misalin Harun'un Musa'ya olan mertebesi gibidir' dediği kimseyim, Ben Allah'ın galip aslanıyım, Ben Ali bin Ebi Talib'im. Rüzgarları yaratan, ümmetleri tasarruf eden Allah'a hamd eder, İsm-i Azam ve Nur-u Akdem Muhammed ve âline salatu ve selam ederim." 

Sonra şöyle buyurdular: 

"Bana göklerin yollarını sorunuz, ben onları yeryüzü yollarından daha iyi bilirim. Beni kaybetmeden önce benden sorunuz. Göğsüm ilahi ilimle denizler gibi coşup taştı, bana istediğinizi sorunuz .Şayet isteseydim, Fatiha'nın tefsirinden yetmiş deve yükü kitap yazardım."

 
Adem Birinci / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.