HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Beyin gücü

04.08.2001 00:00:00
İnsan vücudunda beynin fonksiyonunu hepimiz biliriz. Kısaca, görme, duyma, koklama gibi bütün vücudun his ve hareket bağları bu merkezden idare edilir.

Vücutta beyin faaliyetinin önemini cemiyet boyutuyla ele alırsak, bir millet beyin sıhhatini koruyamazsa, kaybederse hissiz, donuk, kadük kalmaya mahkum olur.

Tarihte, (ilim ve fikir önderleri) sayılamayacak derecede zengin beyin gücü ile alim, öğrenci, fikir adamı, yüzlerce eser ve icad sahibi araştırmacıyı bağrında yetiştirmiş bir maziden gelen bizler bugün ne durumdayız.

"Uzun atlama için bir adım geriden hız alıp beş on metreye zıplayan koşucu" misali maziden alnının akıyla, güç alacağı, ders alacağı milyonlarca eser de ortadayken beyin gücümüz bugün ne durumdadır.

Cumhuriyetin ilk yıllarında bir muharrir bir alim, bir müderris Osmanlıca'yı Latince gibi okuyup yazarken bir yabancı dili de aynı maharetle kullanıyordu.

Şimdi her gün kısalan, kırılan, koparılan bir dilimiz ile on yıl öncesinin, yirmi yıl öncesinin, elli yıl öncesinin kendi dilini anlayamaz durumda olmamız bırakın beyin gücüne sahip çıkmayı hala dedikodularla meşgul oluyor, Kırkpınar meydanı yerine birbirimizin yaka, paçası ile uğraşıyoruz.

Rahmetli Cevdet Hoca vardı. Beykoz'da sayılı hafızlardandı. Ramazan-ı Şerif'de baştan sona diz üstü her gün bir cüz okur, hatim ederdi. Tabi ezberden. Yıllarca harf harf Yüce Kelam'ın okunuşu ve tefsirine hakkıyla vâkıf olmuş mahir bir alimdi. Arapça, Osmanlıca, Farsça'yı bilir mihrabın hakkını verirdi. Bir gün şöyle demişti: "Denizde batıp çıkan odun parçası yol almıyor, olduğu yerde sayıyor".

Şimdi Cevdet Hoca gibilerini yetiştirebilecek miyiz?.

Cevdet Hoca'dan misal verdim siz bunu bütün meslek dallarına kıyas edin.

Yıllarca yetişen beyinler ne oluyor? Vefakar, çilekeş eğitim kadrolarındaki emekler nereye gidiyor da hala tıp ilminde, biyoloji, kimya, fizik ve matematikte Avrupa ve Amerika'nın önüne geçemiyoruz.

Bahçeyi ek... Bak... Yetiştir. Sonra meyveleri koklamadan git, bu nasıl iştir.

Bizdeki eğitim gücü dünya sıralamasında fevkalade önemli bir çizgidedir. Tarih, vücut, asıl, zeka, kadro, muhit ve mekan olarak bu güç yerinde kullanılmadığından yılların emeği boşa gidiyor.

Her hükümet döneminde gazetelere yansıyan "eğitim sil baştan" yazılarına artık alıştık bile.

Avrupa'nın önemli bir üniversitesinde bakıyorsunuz unvan, icad ve makam sahibi birisi. Kim bu Abdullah Bey... Tam yirmi yıldır araştırma yapıyor. "Beyin göçü" denilen şey var ya şairin dediği gibi "Fırat niçin, Dicle niçin benden doğar bana dökülmez" sırrının acısının itirafı olsa gerek.

Beyin gücününün farkında olacak, tarihi ilim mirasını kucaklayıp istikbale şanla, şerefle, gayretle koşacak milli iradedir ancak bunu başaracak olan. Doğmamış çocuğun ne adı olur, ne sanı. Yüreğinde milletini kucaklayıp ilerlemesi, gelişmesi, huzuru için beyin sancısı doğmamış aydına aydın denir mi?

Maalesef bugün yaşananları üç satırla izah edeyim:

Beyin gücü (var),

Beyin göçü (var),

Netice:

Beyin Göçük Altında!..
 
Feyyaz İnanç / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.