HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Bu filmin 'Son'u zor gelir

21.08.2001 00:00:00
Usta tiyatrocu Levent Kırca'nın ilk kez yönetmenlik yaptığı ve başrolünde de oynadığı 'Son' adlı komedi filmi gülmekten çekilemiyor. Levent Kırca, çok iddialı oldukları komedi filminde kendilerinin de gülmekten kırıldığını, her sahneyi defalarca çekmek zorunda kaldıklarını, bu yüzden de filmin planlanandan ancak 15 gün sonra bitirilebileceğini söyledi.

Başrollerinde Levent Kırca, Oya Başar, Sümer Tilmaç, Yeşim Salkım, Ali Sürmeli, Dursun Ali Sağıroğlu ve Hakan Altıner'in oynadıkları 'Son', Levent Kırca'nın 20 yıl önce yazdığı bir hikayeden senaryolaştırılarak filme çekiliyor. Film, bir film çekme hikayesini anlatıyor. Bu filmi çekenler sanata hizmet için çekmiyorlar. Bir grup genç çok zengin eski bir film yıldızının parasını alabilmek için bu filme kalkışıyor. Ancak iş giderek ciddileşiyor ve gerçek bir film haline dönüşüyor. Sonuçta uyanık gençler filmi bitiremiyorlar ve bitiremeden de varlıklı bir sinemacıya satıyorlar. O da allayıp pullayıp çok büyük bir yapıtmış gibi sunuyor.

"FEDAKARLIKTAN KAÇINMADIK"

Film için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadıklarını, Avrupa ve Amerika'da bir filmde kullanılması gereken ne tür teknolojik malzeme varsa kullandıklarını belirten Leven Kırca, maliyetin de önce 1.5 milyon dolar olarak hesaplandığını ancak çekimleri 15 gün sonra bitecek filmin 2 milyon dolara mal olduğunu söylüyor. Filmin gerçekten çok komik olduğunu vurgulayan Kırca, "Çünkü biz bile oynarken zaman zaman senaryoyu defalarca okuduğumuz halde gülme krizine giriyoruz. Çekime bu yüzden saatlerce ara vermek zorunda kalıyoruz. Gülmekten filmi çekemiyoruz desek yeridir" diyor.

Sanattan kazandıklarını yine sanata yatırdıklarını belirten Kırca, büyük gişe hasılatı beklentisi taşımadan bu filmi gerçekleştirdiklerini söyleyerek sözlerini şöyle tamamlıyor:

"İzleyici bu filmi seyrettiğinde 'Aferin, iyi film yapmışlar' dese bu bize yeterli. Harcadığımız para geri döner mi dönmez mi, ne kadarı döner gibi hesaplar yapmıyoruz. İnandığım, istediğim bir şeyi yapıyorum. Bu para dönmese de umrumda bile değil. Beğenilsin, alkışlansın yeter."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.