HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 16 HAZİRAN 2021, ÇARŞAMBA

Bu yıkımı nasıl becerdiniz!

07.10.2001 00:00:00
Türkiye gibi bir ülkeyi, Türkiye Cumhuriyeti gibi bir devleti, Türk gibi bir milleti, Türk tarihi gibi bir maziyi, bir ulu çınarı içte ve dışta böylesine açmazların, çıkmazların içine atıp yine böylesine aciz, çaresiz, zavallı ve perişan hale getirenlere "bunu nasıl becerdiniz?" demek gerekmez mi?

Bu dört mevsimin yaşandığı ülkede bu ovalar, yaylalar, dağlar, bağlar, bahçeler, denizler, göller, akarsular, ormanlar, madenler dünyayı besleyecek hazinelerin bereketini fışkırtırken bu ülkeyi ve onun insanını yokluğa, yoksulluğu, açlığa çıplaklığa, susuzluğa, parasızlığa, pulsuzluğa, işsizliğe nasıl mahkum ettiniz, bunu nasıl becerdiniz demek gerekmez mi?

Taşı sıksa suyunu çıkartacak güce, ekmeğini taştan çıkartacak kabiliyete, lokmasını paylaşacak cömertliğe, ser verip sır vermeyecek karaktere, devletine baba, vatanına ana, askerine Mehmetcik, ordusuna Peygamber ocağı diyecek inanca, kuzu ile kurdu barıştıracak adalete sahip bir millet, böylesine hiç bir aklın, mantığın, hukukun kabul etmeyeceği hallere nasıl düşürdünüz, bunu nasıl becerdiniz!... Demek gerekmez mi?

Devlet kapısını hacet kapısı bilen bu milletin evladlarını, devletin kapısına yazarkasa fırlatan, tanker dayayan simit tablasını atan hale getirenlere, bunu nasıl becerdiniz demek gerekmez mi?

1600 tane Türk Lirasını, doların altına düşürenler bir yandan habire zama devam ederken, tarlayı, bağı, bahçeyi, fabrikayı, atölyeyi, tezgahı ve işyerini, üretime kapatarak bugün Türk Lirasını dolar karşısında pula çevirirken yarın Türk bayrağını ABD ve AB bayrakları karşısında neye benzetmek istiyorlar?

Bugüne kadar becerdiklerine bakılırsa bunu de becerecek inanç ve gayrette görünüyorsunz. Gerçekten tüm bunları nasıl becerdiniz? Bundan sonrakileri nasıl becereksiniz?..

Bunu herkesin birbirine ama mutlaka da ilgililere, sorumlulara sorması lazım.

Bütün bunları düşünürken Kuvay-ı Milliye ruhunun ve hareketinin ne manaya geldiğiği, ne kadar zaruri ve vazgeçilmez olduğunu ve bu ruhu milletin gönlüne nakşeden Prof. Dr. Haydar Baş'ın nasıl bir vatan evladı olduğunu daha iyi anlıyorum.
 
Ali Gedik / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.