HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Çanakkale Boğazı'nda Yunan bayraklı skandal

22.08.2001 00:00:00
Yunan bayraklı bir balıkçı teknesi, Çanakkale'ye gelerek 60 mülteciyi kaçırmak isterken yakalandı

Dün sabah 06.00 sıralarında 42 plakalı bir kamyonla Kepez Limanı'na gelen 100'e yakın kişinin, balıkçı motoruna bindirilerek denize açıldığını gören balıkçılar, deniz polisini aradı. Bunun üzerine bölgede başlatılan operasyonda, emniyet ve jandarma kuvvetleri, mültecileri getiren 42 plakalı kamyon ile 34 plakalı aracı ararken, denizde de sahil güvenlik ekipleri Yunan bayraklı olduğu söylenen tekneyi aramaya başladılar.

Yarım saat süren çalışmalar sonunda sahil güvenlik ekipleri, Çanakkale Boğazı'ndan Ege'ye çıkmak üzere olan ve isminin "Finemia" olduğu belirtilen Yunan bayraklı tekneyi yakaladı. Tekne içerisinde yapılan aramada, 18'i İranlı, 42'si Iraklı olan 60 mülteci yakalandı. Sahil güvenlik botuna çıkarılan mülteciler daha sonra Çanakkale'ye getirildiler.

'Yunan gemisi burnumuzun dibine kadar nasıl geldi?

Bu arada, mültecilerin Yunan bayraklı bir balıkçı teknesiyle kaçırıldığını öğrenen Çanakkaleliler şok oldular. Bunun bir skandal olduğunu belirten vatandaşlar, "Bir Yunan balıkçı teknesinin, Çanakkale'ye kadar gelip Kepez Limanı'ndan 60 mülteciyi alıp gitmesi, başı boşluğu gösteriyor. Yunanlılar, bizim karasularımıza kadar girerek, mülteci kaçırabiliyor. Biz Yunan karasularında böyle birşey yapsak, kurşun yağmuruna tutulurduk. Geçtiğimiz günlerde Yunan karasularına giren Türk balıkçılarına ateş eden Yunan Sahil Güvenlik ekipleri, birkaç vatandaşımızın ölümüne sebep olmuşlardı" diye konuştular.

Öte yandan, teknede bulunan 2 personel gözaltına alındı. Yetkililer, yakalanan mültecilerle ilgili yasal işlemin başlatıldığını, bu kişileri Kepez'e kadar getiren kişilerin ise arandığını açıkladılar.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.