HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Cehenneme hoşgeldiniz

16.10.2003 00:00:00
Genelkurmay İkinci Başkanı İlker Başbuğ, "Türk askerinin Irak'a gidiş güzergahını" anlattığı "brifing"de Türk Ordusundan rahatsız olan Iraklı Kürtlere sert mesaj vErdı:

"Türk Ordusu Kuzey Irak'tan geçecek ve bir saldırı olursa cevabını veririz."

Ancak daha Türk Ordusu Irak'a girmeden, "karşı cevap" en ağır biçimde geldi.

Bağdat'taki Türkiye Büyükelçiliği bombalı bir saldırıya uğradı.

Bomba yüklü araç, elçilik önünde infilak etti. İntihar saldırısında bulunan 1 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

Elçilik binası büyük hasara uğradı.

Saldırı, 3 gün önce elçiliğimiz çevresinde güvenlik önlemlerinin artırılmasına rağmen gerçekleşti. Patlamada elçilik duvarı yıkıldı, bilgisayar sistemi çöktü. Bağdat'ta bunlar olurken Türkiye'de devletlularımız imam hatip ve YÖK etrafında kısır tartışmalarla meşgullerdi.

Başbakan ve Dışişleri Bakanının tepkisi ilginçti. Başbakan Erdoğan "saldırının tezkere ile alakası yok" gibi çok önemli bir tespitte bulunuyordu.

Dışişleri Bakanı Gül'ün tepkisi ise her zaman ki gibi evlere şenlik. "Bu saldırı bizim Irak'a Asker göndermemiz gerektiğini gösteriyor."

Bu bakış iktidara hakim oldukca yarın Mehmetciğimiz ırak'ta saldırıya uğrarsa, "bunun tezkere ile ilgisi yok" "bizim burada olmamızı gerektiriyor" gibi kanaatlar duyacağız demektir.

Türkiye hükümeti bu ciddiyetsizlik tepkileri verirken Irak yönetiminin Kürt Bakanı Hamid Efendi, "Türk ordusunun K.Irak güzergahını kullanması durumunda Kürt kuvvetleriyle çatışmak zorunda kalabileceğini söyleyerek saldırıya sahip çıkıyor. Hükümet henüz olayın ciddiyetinin farkında değil. O kadar farkında değil ki partisinin il binalarına eş zamanlı olarak düzenlenen saldırılar dahi uyandırmıyor.

Oysa bu saldırıların çıplak gözlere anlattığı gerçek: "Cehenneme hoş geldiniz".

Evet Irak'a istikrara göndereceğini zanneden romantik ABD sevdalılarına Irak cehennemine hoş geldiniz uyarı ateşi bu.

Bundan böyle Irak'taki her kargaşa kendini Türkiye'de duyuracak maaalesef.
 
İbrahim Berk / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.