HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Çin'in Varyag oyunu

02.10.2001 00:00:00
Çin'in, Ukrayna'dan satın aldığı ve eğlence gemisi yapacağını açıkladığı Varyag'ı Türk boğazlarından bu ay içinde geçirmek istediği öğrenildi. Varyag için devlet garantisi yerine "acente garantisi" vermeyi teklif eden Çin, dev platformu, Türk boğazlarından Ekim ayında geçirme isteğini Türk heyetine bildirdi.

Pazarlık yok

Türk yetkililer ise Çin'in öncelikle Türkiye'nin geçiş için istediği teknik şartları yerine getirmesi gerektiğini vurgulayarak, Türkiye'nin taleplerinin "kesinlikle pazarlık konusu yapılmayacağını" belirttiler.

Yetkililer, "Varyag, Türkiye'nin teknik talepleri ne zaman yerine getirilirse, hava ve akıntı durumu ne zaman uygun olursa o zaman geçer" diye konuştular.

Düzmece acenteyi kefil gösterdiler

Yetkililer, kendilerine adresi bildirilen Çin acentesiyle ilgili olarak da, söz konusu acentenin üç yıldır denizde bekleyen Varyag için yapıldığı tahmin edilen yaklaşık 60 milyon dolar masrafın altından kalkmasının mümkün olmadığını söylediler.

Çin heyeti tarafından bildirilen acentenin aracılık hizmetleri yapan bir acente olduğuna dikkati çeken yetkililer, "Üç yıldır denizde bekleyen Varyag için yaklaşık 60 milyon dolar masraf yapıldığı tahmin ediliyor. Bu maliyet, bu acentenin altından kalkabileceği bir maliyet değil. Muhatabımız güçlü bir sermaye yapısına sahip ticari bir firma değil" şeklinde konuştular.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.