HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Çocuk ve oyun

20.08.2001 00:00:00
3-5 yaşlar

Çıngıraklar

Çıngıraklar çok farklı ebatta olabilirler. Alırken, tutması kolay, hoş bir sese ve hareketli parçalara sahip ve bebeğin rahatça çiğneyip, emmesine elverişle olanları tercih edin. Bunlar ilk sesli oyuncaklardır ve çocuğunuzun dikkatini çekerek, onu uzanmaya, yakalamaya, el ve göz koordinasyonu kurmaya teşvik ederler ve etki-tepki ilişkisini öğrenmesine yardımcı olurlar. Çocuğunuz bunları daha sonra müzikal oyunlarında bir ritm elemanı olarak kullanabilir.

Yumuşak oyuncaklar

Özenle seçilmiş yumuşak bir oyuncak, bebeğinizin tenine hafifçe dokundurulduğunda veya karnı gıdıklandığında oldukça eğlendirici olabilir. Bu, yatma vakti yanında kendini güvenle hissettiği alıştığı bir nesne konumuna gelir ve ileride çocuğunuzun oyunlarına ve konuşmalarına katılabilir. Adeta konuşup, güvendiği bir oyun arkadaşı olduğu gibi iletişim ve dil becerilerini teşvik eder.

Faaliyet merkezi

Bir faaliyet merkezi 6 aylıktan itibaren çocuğunuzun ilgisini çeker. 18 aylık veya üzeri olana dek onu eğlendirmeye devam eder. Çoğunda döndürme, çevirme, itme veya hafifçe vurma gibi çeşitli el ve parmak hareketlerini gerektiren değişik tokmak ve düğmeler vardır. Çocuğunuz bunları tek tek edinip, kullanmayı dener. Bu tip oyuncakların çoğu bir karyola veya bir oyun kafesinin kenarına monte edilmek üzere tasarlanmıştır, bunun yanısıra yerde de oynanabilir.

Telefon

6 aylıktan itibaren, oyuncak bir telefon çok değerli bir oyuncaktır. Başlangıçta çocuğunuz telefon numaralarını çevirmekten (veya düğmelere basmaktan) ve ahizeyi açıp, kapamaktan hoşlanır. Büyüdükçe onunla konuşma taklitleri yapar veya iletişim becerileri gelişir ve hayali oyunları zenginleştirir.

İç içe geçmeli bardaklar

Bu tip oyuncak çocuğunuzun çok sayıda becerisini pratiğe dönüştürür, çocuğunuz bunları birbirine vurabilir, iç içe yerleştirebilir, onlarla kuleler inşa edebilir, bozabilir, altlarında birşeyler saklayabilir, renklere göre ayırabilir ve hayali oyunlarında veya kum ve suyla oynarken kap olarak kullanabilir. Alırken içinde en az 10 adet bulunan setleri tercih edin. İçi içe geçmeli bazı bardak setlerinde, kapların altında su ve kum oyunlarında kullanılmak üzere küçük ve büyük delikler bulunur.

Şekil ayırt edici

Çeşitli şekillerin uyduğu, delikli, basit posta kutularından başka, çok sayıda karışık şekillere sahip, ayrıntılı kaplardan oluşmuş farklı türde şekil ayırt edicileri de bulmak mümkündür. Basit tarzdakiler, küçük bebekler için daha uygundur, fakat daha komplike olanlar 2 yaş üzeri çocukların el becerilerini geliştirir, onları eşleştirme ve ayrıştırmaya yöneltir ve kaybolduğu düşünülen nesnelerin var olmaya devam ettiklerini görmelerini sağlar.

İtilen-çekilen oyuncaklar

İtilen-çekilen bir oyuncak öncelikle oturan bebekler için uygundur. Ayakları üzerinde durabilen bir çocuk, bu tip bir oyuncakla oynarken omuzundan geriye doğru bakarak, bir elini oyuncağı çekmek için kullanır, bu sayede koordinasyon ve denge becerileri gelişir. Bu oyuncakların dengeli olanları, hoş sesler çıkaranlar ve ilginç bir şekilde hareket edebilenleri oldukça eğlendiricidir. İpinden tutup, çekebilmek zarif parmak hareketleri gerektirir.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.