HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Denklik belgeleri çalındı

20.09.2001 00:00:00
Çalınma olayı geçen hafta tesadüfen ortaya çıktı. YÖK'ün Denklik Birimi'nde görevli bir memur, servis otobüsünde unutulan bir zarfın içinde üzerinde düzenleme yapılmış denklik belgesi buldu. Memurun şüphelenerek durumu yetkililere iletmesi üzerine yapılan araştırmada, çelik kasada saklanan ve zimmetli olarak verilen denklik belgelerinden 3'ünün daha yerinde olmadığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili yürütülen adli soruşturmanın yanı sıra, YÖK de idari soruşturma açtı.

Öte yandan YÖK, kayıp 3 denklik belgesinin seri numaralarını tüm kamu kurum ve kuruluşlarına bildirerek, bu denklik belgeleriyle yapılacak başvurulara karşı uyardı.

"Ancak 2 yıl sonra ortaya çıkacaktı"

Konuya ilişkin bilgi veren bir YÖK yetkilisi, olayı şöyle anlattı:

"Zarfı bulan memur durumu bize bildirince, hemen konuyu incelemeye aldık. Denklik belgelerinin içinde saklandığı çelik kasanınanahtarı Denklik Birimi'nde çalışan yalnızca bir görevlide bulunuyordu. Bu kişi yıllık izindeydi. Yıllık izinden çağırdık. Memur geldi ve çelik kasanın anahtarını masasının kilitli olan çekmecesindençıkardı. Kasayı açtık. Denklik belgeleri seri numaralıdır ve özel ambalajlıdır. Bu belgeler, kişiler adına düzenleneceği zaman, yetkili kişilere zimmetli olarak verilir. Belgeleri teker teker incelediğimizde 3 belgenin daha yerinde olmadığını farkettik.

Belgeler öyle seçilmişti ki kayıp olduğu ancak 2 yıl sonra anlaşılabilecekti. Çünkü şu anda düzenlenen belgelerin seri numaraları12 binlerdeyken, çalınan belgelerin seri numarası ise 14 binlerden başlıyordu. Durumu jandarmaya bildirdik ve jandarma ekipleri gece yarılarına kadar tüm bilgisayarları inceledi. Çünkü denklik belgelerinde yer alan bilgiler, matbu kısımları dışında bilgisayarda programlanarak çıkarılıyor."

Çalınan denklik belgesiyle adına sahte düzenleme yapılan kişinin YÖK'e denklik başvurusunda bulunmadığının da tespit edildiğini belirten yetkili, belgenin tıp alanında düzenlendiğini sözlerine ekledi.

"Sahte" denklik belgesinin, 10 bin dolar karşılığında düzenlendiği iddia edildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.