HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Ehl-i Beyt’in hayatımızdaki yeri

04.02.2021 00:00:00
'Ehl-i Beyt’in hayatımızdaki yeri' seslendirme dosyası:

Ahir zamanda yaşıyoruz. Aldığımız nefesler sayılı. Bizden önce gelenler nasıl gittiyse, bizim sıramız geldiğinde biz de gideceğiz. Marifet geldiğimiz gibi temiz gidebilmektir.

Peki, imtihanın sırrı nedir? İşte işin sırrı: "Size iki emanet bırakıyorum, onlara yapıştığınız takdirde dalalete (sapıklığa) düşmezsiniz. Birisi Allah'ın kitabı, diğeri de Ehl-i Beytimdir" hadisi şerifidir. 

Ehl-i Beyt efendilerimizi tanımak ve yollarından gitmek asıl hedefimiz olmalıdır.

Ehl-i Beyt efendilerimiz, Ehl-i Beyt imamları ve onlara tabii olan müminler bakın, Haydar Baş hocamız tarafından ne güzel tasvir edilmiştir: 

"Ezelden ebede uzanan varoluş sürecinde İslam ağacının kökü alemlere rahmet Hz. Muhammed (s.a.v.), gövdesi Resulûllah'ın abası altına aldığı 'Hamse-i Âl-i Aba', dalları Ehl-i Beyt İmamları ve onların güzel ahlak ve istikametine tâbi olan mü'minlerdir."

Peygamberimizin rıhletinden sonra Ehl-i Beyt efendilerimiz hedef alınmış, fitneler baş göstermeye başlamıştır. Şii–Sünni-Alevi ayrımcılığının tohumları ekilmiştir. Bu ayrımcılık İslam aleminin yumuşak karnı olarak kalmıştır. Bu tartışma Bazen iki insan arasında kavga, bazen de iki devlet arasında savaş sebebi olabilmiştir. Netice olarak İslam alemi kaotik bir ortama teslim edilmiştir. Birlik ve beraberliğin timsali olan Ehl-i Beyt efendilerimizden mahrum olmak, karanlığa mahkûm olmak anlamına gelmektedir. Çünkü, Ehl-i Beyt İslam'ın kendisidir, canlı laboratuvardır. Ehl-i beyt bütün Müslümanların ortak paydasıdır. 

Ehli Beyt deryasını bize tanıtan Prof. Dr. Haydar Baş hocamız olmuştur. Bu set tam tamına 15 Cilt 9 bin 558 sayfadır. Hocamız bu seti binlerce Sünni ve Ehl-i Beyt kaynaklarından süzerek kaleme almıştır.

Ehl-i beyt Külliyatı toplam on beş cilt eserden oluşmaktadır. Her bir esere baktığımızda muhteşem bir içerik ile karşılaşıyoruz.

İki cilt Âlemlere Rahmet Hz. Muhammed (s.a.a.), 

Hz. Fâtıma (a.s), 

İmam Ali (a.s), 

İmam Hasan (a.s), 

İmam Hüseyin (a.s), 

İmam Zeynelâbidîn (a.s), 

İmam Muhammed Bakır (a.s), 

İmam Ca'fer (a.s), 

İmam Musâ Kâzım (a.s), 

İmam Rıza (a.s), 

İmam Muhammed et-Takî (a.s), 

İmam Hâdî (a.s), 

İmam Hasan el-Askerî (a.s) ve 

İmam Muhammed Mehdi (a.s), 

Hazreti Zeynep ve Hazreti Masume

Birbirinden ayrılmaz ikili olan Kur'an ve Ehl-i Beyt'e sarılmak için bu eserleri istifademize sunan Prof. Dr. Haydar Baş hocamıza müteşekkiriz. 

Unutmayalım Ehl-i Beyt'i sevmek farzdır.

 
Doç. Dr. Ahmet H. Kepekçi / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.