HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Ekonomik daralma Ecevit'i sarstı

02.09.2001 00:00:00
Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) önceki gün açıkladığı ekonomik veriler hükümet çevrelerinde adeta şok etkisine yol açtı. Yılın ikinci yarısında gerçekleşen yüzde 11 oranındaki küçülme, IMF endeksli iktisadi politikaların da çöktüğü anlamına geliyor. Ancak hükümet, yine de "IMF'siz olmaz" tezini izlemeye devam ediyor.

Başbakan Bülent Ecevit, bu çerçevede düzenlediği basın toplantısında, ortadaki vahameti gözardı ederek, yine "ümit gülücükleri" dağıttı. Başbakan, ekonomide büyüme hızındaki düşüş sürecinin mutlaka durdurulması gerektiğini vurgularken, "Türk ekonomisi daralmaya, küçülmeye mahkum değil" demekle yetindi. Ecevit, ekonomik politikaları 'yürütücü' kadronun başında olmasına rağmen; dün de ne tür somut adımlar atılacağı yönünde yeni açılım ve atılım programlarını ortaya koymaktan uzaktı.

Hangi şirketler kurtarılacak?

Başbakan Bülent Ecevit, önlem olarak güç durumda olan fakat kurtarılabilecek olan şirketlerin ödeyemedikleri borçlarının, taksitlere bağlanacağını bildirdi.

Hazine'nin "dövize endeksli tahvil çıkarması" gerçeğini gözardı eden Ecevit, "Döviz tüketen değil, döviz üreten bir toplum olmak zorundayız" derken, ekonomiye düzlüğe çıkarmak için dövize kaçışı önlemek ve parasal politikalar oluşturmak gerektiğini, ancak bunun yeterli olmadığını öne sürdü.

Yine sat, kurtul mantığı

İlk olarak, Hazine taşınmazlarının değerlendirilmesi için Meclis tatile girmeden yasa çıkarıldığını hatırlatan Ecevit, "Bu yasa süratle uygulanmaya konmaktadır. Kısa süre içinde bu yolla devlet ve topluma büyük gelir sağlanacak. Bu kaynaklar büyük ölçüde dar gelirli vatandaşların durumlarının düzeltilmesi ve güç durumdaki işletmelerin canlanmadırılması için değerlendirilecek" dedi.

Altın ve gümüş kaynakları

Başbakan Ecevit, Türkiye'nin çok geniş doğal kaynakları bulunduğunu ve bunların gereği gibi değerlendirilemediğini de söyledi.

Altın ve gümüş bakımından Türkiye'nin, olağanüstü zenginlikte bir ülke olduğunu hatırlatan Ecevit, "Fakat bazı yasal ve toplumsal engeller, bunların gereği gibi değerlendirimesini önlüyor. Bu engelleri de mutlaka aşmak zorundayız" ifadesini kullandı.

Güç durumda olan, fakat kurtarılabilecek durumda olan şirketlerin ödeyemedikleri borçların taksitlere bağlanacağını kaydeden Başbakan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) bu konuda çok anlayışlı davrandığını, bu yoldan da devlete büyük gelir sağlanacağına inandığını söyledi.

Valilikler devrede

Ayrıca, dış sermaye yatırımları ve yurt dışındaki Türklerin birikimlerinin, yatırımlarını değerlendirmesine de büyük önem verdiiklerini anlatan Başbakan, kapanan veya üretimini kısmak zorunda kalmış işletmelerin yeniden canlandırılabilmesi için harekete geçeceklerini vurguladı.

Başbakan Ecevit, bunun ön hazırlığı olarak da, Valilikleri birer mektup gönderdiğini, illerindeki yarım kalmış veya üretimini düşürmek zorunda kalmış şirketlerin dökümünü istediğini anlatırken, şöyle devametti: "Buralara yatırım yapmak isteyenler olabilir. Dış ve iş sermaye çevrelerinde bu konuda heves olabilir. Fakat, bir çoğu, nereye, nasıl yatırım yapacaklarını bilmiyor olabilirler. Onun için biz geçen haftaki basın toplantısında belirtiğim gibi, ben bütün valiliklere mektup yolladım.

Bir hafta içinde yanıt rica ettim. Valilerimizden dileğim şu; Kapanan veya üretimini kısmak zorunda kalan işletmeleri yeniden canlandırabilmek için ne yapmak gerekir? İlinizde hangi yatırımlar durmuştur? veya üretimlerini kısmak zorunda kalmıştır? Bunların listesini rica ettim."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.