HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Emeklilerde iş bulma kaygısı

14.09.2001 00:00:00
Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fevzi Demir, ekonomik krizin ardından emekliye sevkedilenlerin çoğunun, yeniden iş bulma kaygısına düştüğünü söyledi

Prof. Dr. Fevzi Demir, kriz döneminde işten çıkarılanların önemli bir bölümünü emekliliği gelenlerin oluşturduğuna işaret ederek, bu beklenmedik gelişme üzerine işçi emeklilerini gelecek korkusunun sardığını belirtti.

Emeklilerin maaşlarının son derece yetersiz olduğunu dile getiren Demir, dört kişilik bir aile için yoksulluk sınırının 800 milyon lira olduğu bir ortamda emekli maaşlarının çok sembolik kaldığını vurguladı.

Demir, Avrupa ülkelerinde çalışan altı kişiye karşılık bir emeklinin düştüğünü belirterek, "Ancak Türkiye'de çalışan 1.87 kişiye bir emekli düşmektedir. Bu düşük maaşlar için çok önemli bir göstergedir" dedi.

Emekliye sevkedilenlerin mağduriyet içinde olduğunu kaydeden Demir, bu durumdan kurtulmak isteyen çok sayıda emeklinin yeniden iş hayatına atılma kaygısına düştüğünü söyledi.

Disk'e bağlı Tüm Emekliler Sendikası (Emekli Sen) İzmir Şubesi Başkanı Şevket Tunca da, açlık sınırının 278 milyon lira olmasına karşın 165 ile 278 milyon lira arasında değişen işçi emeklileri maaşının büyük bir çelişki oluşturduğunu söyledi.

İş için sendikadan yardım talebinde bulunanların sayısının kriz sürecinde arttığını bildiren Tunca, bu gelişmenin emeklilerin içinde bulunduğu çaresizliği ortaya koyduğunu dile getirdi.

Emeklilerin işportacılık, şoförlük ve gece bekçiliği gibi işlerde çalışarak hayatlarını sürdürdüklerini ifade eden Şevket Tunca, "Krizden önce emekliler kendilerine teklif edilen asgari ücretin altındaki ücretlerle çalışmayı reddediyorlardı. Oysa şimdi durum değişti. Yeniden iş hayatına atılarak asgari ücretin altındaki ücretlerle çalışanların sayısı arttı" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.