HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Erdoğan'ın Hıristiyan duası

21.09.2001 00:00:00
Din, yani İslam, ilahi ölçülere dayandığına göre, siz kendi duygu ve fikirlerinizi ölçü yapamazsınız. İnancınızın gereği olarak o ölçülerle bütünleşeceksiniz. Eğer kabul ediyorsanız, başkaca bir yol yoktur.

Bir zat (Fetullah Gülen) Hıristiyan ve Yahudileri iftara davet ediyor. Hatta yemek duasını papazlara yaptırıyor. İslam tarihi tetkik edilince örneğine asla rastlayamıyoruz. İslam İslam'dır, tektir ve yegane hak dindir. Kafirun Suresi, başka bir dinle, inanışla koalisyon yapmayı asla meşru görmez. Ne hazin bir durum ki, bir hayli gencimiz Hıristiyanlığın da, Yahudiliğin de hak olduğunu savunmak gibi bir yanlışa düşürülmüştür.

Bir de siyasetten bir garip örnek AKP genel başkanı Tayyip Erdoğan partisini meclis grup toplantısında, ABD'de yaşanan saldırıyı "travma" olarak nitelendirmiş ve terörü lanetlemiş, saldırının ardından ABD vatandaşlarının kiliselerde okudukları duayı okumuş. Erdoğan dua da şöyle demiş: "Tanrı, Başkan ve kongre üyelerini, İsa Mesih'in yolundan ayırmasın, İsa der ki kendin için istemediğini başkası için isteme".

Erdoğan'ın terörü kınaması herkes gibi çok doğal bir iş. Elbette akl-ı selim olan her insan, terörün her çeşidine karşıdır. İşin bu yanı şöyle dursun. Ancak Erdoğan'ın yaptığı Hıristiyan duası İslam noktayı nazarından izah edilebilecek cinsten değildir. ABD başkanına, kongre üyelerine, halkına dua edilecekse bunun İslami mantaliteye göre usulü ve ölçüsü vardır.

Sevgili Peygamberimizin Heraklius'a gönderdiği mektup dikkatle incelenmelidir. Görülecektir ki, İsevi kalmak dua ile teyit edilmek şöyle dursun asla caiz görülmemektedir. Gayr-i müslimler için yegane dua, hidayet dilemektir.

Sn. Erdoğan'ın geçmişi de hatırlanırsa, Belediye Başkanlığı döneminde "dinlerarası diyalog" programlarına destek vermiş, onların arkasında ve yanında olmuştur.

Şimdi soruyoruz, Sn. Erdoğan İslam ölçülerini acaba bilmiyor mu? Şayet bilmiyorsa niçin bir bilenden öğrenmiyor? Yoksa bu davranışları ve sözleri onun akaidi içinde midir?

Evet kamuoyu bu sualleri ciddiyetle sormaktadır. "Kişinin ainesi iş" olduğuna göre, yapılacak yorum ve yaklaşımlar da yeterli değildir.

Fakat herşeye rağmen Sn. Erdoğan çıkıp cevap vermelidir. Niçin bir Hıristiyan duası ile dua etmiştir. Bir Hıristiyan proje olan dinlerarası diyaloga niçin taraf olmuştur. "Artık takıyye mi yoksa gerçekten inanıldığı için mi?" herkes öğrenmelidir.
 
Baki Bektaş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.