HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Gurbetçi postuna bürünmüş kaçak

16.09.2001 00:00:00
Avrupa'nın değişik ülkelerinde çalışan ve yaz tatillerini Türkiye'de geçirdikten sonra, çalıştıkları ülkelere dönen gurbetçilerden bir bölümü, araçlarına gizleyerek veya sahte pasaportlarla, yakınlarını yurtdışına kaçak olarak götürmek isterken yakalandı.

1.5 aylık dönemde, 100 gurbetçi, beraberinde 149 Türk vatandaşını yurtdışına kaçak olarak götürmek isterken yakalandı.

Edirne Gümrükleri Başmüdürlüğü yetkilileri, gurbetçilerin gümrüklerdeki aşırı yoğunluktan yararlanarak, yasadışı yollardan yakınlarını çalıştıkları ülkelere götürme girişiminde bulunduklarını bildirdiler.

Yetkililer, gurbetçilerin, yakınlarını iki ayrı yöntemle yurtdışına çıkarmak istediğini belirterek, "Bu olayı gerçekleştirmek isteyen gurbetçilerden bir bölümü, yakınlarını araçlarındaki eşyalarınarasına veya bağajlarına gizleyerek yurtdışına götürmek istiyorlar. Bir bölümü ise sahte pasaporta başvuruyor" dediler.

Edirne'nin İpsala ve Kapıkule Sınır kapılarında, 1.5 ayda, 59 gurbetçiye ait araca gizlenmiş halde 67 kişi, başkasına ait pasaportla yurtdışına çıkmak isteyen 82 kişi ile bu kişilere yardımcı olan 41 gurbetçi yakalandı.

Aynı sürede, sınır kapılarından, sahte belgelerle ve gizlice geçerek Yunanistan'a giden ve burada yakalanan 31 Türk ve bunlara yardımcı olan 5 gurbetçi de Türkiye'ye iade edildi. Yakalananlar, amaçlarının daha iyi ekonomik koşullara kavuşmak için yurtdışında çalışmak olduğunu belirttiler. Gurbetçiler ise yakınlarını yurtdışına götürerek, kendilerine yardımcı olmayı istediklerini bildirdiler.

Gurbetçi ve kaçaklar, yakalandıktan sonra "Pasaport Kanunu"na muhalefet suçundan çıkarıldıkları mahkeme tarafından, para cezası verilerek serbest bırakılıyorlar.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.