HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 08 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Hamilelik döneminde cilde dikkat

20.09.2005 00:00:00


Kadınlarda hamilelik döneminde, hormonal değişimden dolayı dokuların gerilmesiyle cildin normalden daha duyarlı ve kırılgan olduğu bildirildi.Kadın cildi hamilelik döneminde birçok değişimden geçiyor.  Uzmanlar, hamilelik dönemi boyunca kadınların cildinde yaşanan değişikliklerle ilgili şu bilgileri veriyor: "Kadınlar, karın çatlakları için önlem almaya birinci aydan itibaren başlamalı. Bunlar mor-kırmızı renkten beyaza dönüşen izlerdir ve hamileliğin en önemli işaretleridir. Karın çatlakları hamilelerin yarısından fazlasında görülür. Hamilelik sırasında hormonların etkisinde kalan ve gerilen dokularda cildin yapısını ve esnekliğini sağlayan kolajen ve elastin lifler iyice gerilerek kopuyor. Bu, daha ince ve düzensiz yapıdaki yeni liflerin oluşumuyla telafi ediliyor. Bu liflerin üzerindeki deri de daha ince olduğu için ciltte bir yara izi niteliğinde gözle görülür izler ortaya çıkıyor. Kaçınılmaz olarak hormonal faktörler nedeniyle çatlaklar oluşuyor. Vücut ağırlığındaki artış nedeniyle cildin sıkılığındaki değişim, yani mekanik faktör de etkili oluyor. Ancak çatlakların asıl sorumlusu hormonal değişim. Çatlakların oluşumunda kadının hamilelik öncesindeki kilosu, kolajen kalitesi ve genetik faktörler de rol oynuyor. Ayrıca karın çatlakları çoğunlukla genç kadınlarda görülüyor. Daha önce yaşanmış olan hamileliklerin sayısının ise yeni karın çatlaklarının ortaya çıkmasında herhangi bir rolü söz konusu değil. Bel çevresi genişliğiyle karın çatlaklarının varlığı arasında ise herhangi bir bağlantı bulunmuyor."

Hamilelerdeki yağlanma bebeğin sağlığı için Doğum sonrası bakıma da dikkat çeken uzmanlar, hamilelik ve emzirme sırasındaki hormonal değişikliklerin cildi etkilediğini kaydederek, şu görüşlere yer verdi: "Vücudun bazı bölgelerinde cildiniz daha az esnek hale geliyor. Ayrıca kilo artışı kişiden kişiye değişeceği için kalça, karın ve baldır bölgelerinin inatçı direnişi nedeniyle her kadının normal vücut ağırlığına dönme süresi de farklı olabiliyor. Hamilelik sırasında cilt yoğun bir mekanik gerilime maruz kalıyor. Bu gerilme cildi zayıflatan hormonal değişimler nedeniyle daha da artıyor. Bundan başka östrojenin yağ hücrelerinin aktivitesini artırması nedeniyle adipoz dokularda bir yağ birikimi meydana geliyor. Doğum sonrasında hormonal düzeyin normale dönmesi daha geç olacağı için cildin normale dönüşü emziren annelerde daha uzun bir zaman alabiliyor. Selülit ise hipodermisdeki katı kolajen yapıların yağ hücreleri tarafından kuşatılması nedeniyle ortaya çıkan ve rahatsız edici portakal kabuğu görünümü oluşturan bir cilt problemi. Hamilelik sırasında hormonlardan etkilenen alanlarda yağ depolanması tamamen doğal, fizyolojik bir olaydır, vücudun amacı anne karnındaki bebek için birazcık daha gıda stoklamaktır. Tüm bunlarla birlikte kilo fazlalığının olması selülitli olmak anlamına gelmiyor."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.