HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 MAYIS 2021, SALI

Hangi kültürün Bakanı?

23.08.2001 00:00:00
Fransa cumhurbaşkanı Chirac'ın desteğinde 19-24 Ağustos tarihlerinde Paris'te Türk düşmanlarını buluşturan 20'nci Bizans Kongresi düzenleniyor.Olabilir.. Türk düşmanlarnına , Türkiye topraklarında Bizans'ı yeniden hortlatmak isteyenlere Fransa'nın evsahipliği yapmasından daha doğal ne olabilir. O Fransa değilmiydi bu yıl Ermeni soykırım iddiaları ile Türkiye'yi suçlayan. Ama doğal olmayan bir şey var: Böyle bir etkinliğe Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın da katılmış olması.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın himayelerinde ortodoks Rum ve Pontusk yanlısı 126 Türk düşmanı kuruluşun desteklediği Bizans Kongres'ne Kültür Bakanı Talay da katıldı. Türk düşmanı vakıf, demek ve enstitülerin desteğiyle yapılan 20, Uluslararası bizans Araştırma Kongresi, Paris'te başladı. 24 Ağustos'a kadar sürecek olan dünyanın dört bir yanından 200'ün üzerinde Bizantolog'un katıldığı kongrede, İstanbul'un adı "Bizans'ın başkenti Konstantinopolis"olarak geçti.

Cyril Mango, Gilbert Dagron ve Angeliki E. Laiou gibi nöde gelen Bizans uzmanlarınnı başı çektiği kongrenin özel gündemi, "Konstantinopolis'in tarihsel mekanları ve bugünkü durumu" oldu

Ayasofya'nın Bizans'ın sembolü olarak ele alındığı kongrede Talay'ın Ayasofya ve Kariye müzeleri konulu bir sergi açtırarak bölücülerin ekmeğine yağ sürüyor.Konreye Alman Arkeoloji Enstitüsü ile Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü de destek veriyor.

Türkiyenin kuşatıldığı, Bizans, Pontus, Büyük Ermenistan hayallerinin alenen dillendirildiği böylesi platformlarda Bakanın ne işi olabilir?

Türkiye'nin bir bakanının, Türkiyenin altındaki toprağı çekmek isteyen uluslararası güç odakları ile halvet etmesinin izahı var mı?

Anadolu Bizans çalışmaları ile kongrelerini İstanbul'daki American Recearch Institute ile Boğaziçi üniversitesi, Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü'nün yakından takip ettikleri, çeşitli çalışmalarıyla katkıda bulunup destekledikleri öne sürüldü.

Bakan kendini savunmak için, toplantıya katılanların Bizansı diriltme emelleri yok diyor.Böyle bir emellerinin olup olmadığını çözmek için geçmiş dönemde yaptıkları etkinliklerde sarfettikleri ifadelere bakmak yeterli.

İlki 1929 yılında Bürkeşite düzenlenen bizans İstanbul'unu(!) konu alan seminerler, konferanslar son yıllırda iyici arttı. Bunlardan biri Oxford Üniversitesi'nde 1993 yılında düzenlenen "Constantinople and ist, Hinterland" konulu sempozyumdu. 1994 senesinde Princeton Üniversitesi'nde "Merchants and the fall of Constantinople" konulu bir konferans ve 1998 Mayıs'ında ise Washangton D.C.'deki Dumbarton Oaks Bizans Çalışmaları Merkezi'nde "Constantinopl: The fabric of the city" başlıklı bir sempozyum gerçekleştirildri. Son olarak da "Bizans İstanbul'u: Anıtlar, Topografya ve Gündelik Yaşam" konulu konferans, 7-10 Nisan 1999 tarihinde istanbulda gerçekleştirildi. Basının alınmadığı "Byzantine constantinople" adıyla düzenlenen seminerde Bizansın yeniden diriltilmesi istenmişti.Öyleyse Bakan kimi kandırıyor. Ve hükumetin smilliyetçi kanadına soralım,hey orda kimse var mı?
 
İbrahim Berk / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.