HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Hani ödül verilmeyecekti

07.10.2001 00:00:00
38. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Festivalin en önemli olayı ödül kazanan sanatçıların kapanış gecesine katılmamaları oldu. "Ödül törenine gelmeyene ödülü verilmeyecek" kuralı yine uygulanamadı

38. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin "Kapanış ve Ödül Töreni" Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi'nde yapıldı. Törene katılan Türk sinemasının eski ve yeni sanatçıları Cannes Film Festivali'nde olduğu gibi kırmızı halılar üzerinde yürüyerek Cam Piramit'e geldiler. Vatandaşlar, demir parmaklıklar arkasından sanatçılara tezahürat ve sevgi gösterilerinde bulundular. Festival Komitesi'nin, davetiyelere, 'gecede koyu renk kıyafet zorunluluğu' notunu düşmesi üzerine, sanatçıların ve davetlilerin daha önceki festivallerin aksine, bu yıl daha dikkatli oldukları görüldü. Geçtiğimiz yılki festivallerde, bazı sanatçıların kot pantolon ve terlik ile geceye katılmaları eleştiri konusu olmuştu. Türk Sineması'nın kalbinin attığı 38. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin sürpriz filmi, 5 ödüle layık görülen Handan İpekçi'nin yönettiği "Büyük Adam Küçük Aşk" filmi oldu.

ÖDÜL TÖRENİ

Törende konuşan Büyükşehir Belediyesi ve Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Bekir Kumbul, sıkıntılı bir dönemde yapılan Altın Portakal Film Festivali'ne katkı sağlayan herkese şükran duyduğunu belirterek, festivali bugünlere getiren sanatçılar ve Antalyalılara teşekkür etti.

Kumbul, "Bu yıl Altın Portakal Film Festivali'nin uluslararası statüye kavuşması yolunda önemli bir adım attık" dedi.

Vali Ertuğrul Dokuzoğlu da, sinemaya yıllarca emek veren sanatçıları Türkiye'nin gözde kenti Antalya'da ağırlamanın onur verici olduğunu belirterek, Türkiye'nin ve dünyanın sıkıntılar yaşadığı bu dönemde festivali yaşatmanın büyük özveri istediğini söyledi.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.

En İyi Ses-Efekt Dalı'nda ödüle layık eser bulunmazken, Jüri Özel Ödülü "O da Beni Seviyor" filmiyle Ece Ekşi, "Büyük Adam Küçük Aşk" filmiyle 5,5 yaşındaki Dilan Erçetin ve "Yazgı" filmiyle Serdar Orçin'e verildi.

Diğer ödüller ise şöyle dağıtıldı:

En İyi Laboratuvar Ödülü: "Şarkıcı" filmiyle Fono Film Stüdyoları'na

En İyi Kurgu: "O da Beni Seviyor" Adnan Elial'a,

En İyi Müzik: "Vizontele" filmiyle Kardeş Türküler Grubu'na,

En İyi Erkek Oyuncu: "Büyük Adam Küçük Aşk" filmiyle İsmail Hakkı Şen'e,

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: "Büyük Adam Küçük Aşk" filmiyle Füsun Demirel'e,

En İyi Sanat Yönetmeni: "Yazgı" filmiyle Bahar Engin'e,

En İyi Görüntü Yönetmeni: "Şarkıcı" filmiyle Ertunç Şenkay'a,

En İyi Senaryo: "Büyük Adam Küçük Aşk" filmiyle Handan İpekçi'ye,

En İyi 3. Film ve Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: "Yazgı" filmiyle Canan Akgül'e,

En İyi 2. Film ve Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: "O da Beni Seviyor" filmiyle Mine Vargı'ya,

En İyi Yönetmen: "Yazgı" filmiyle Zeki Demirkubuz'a verildi.

En İyi Kadın Oyuncu: Bu ödül iki sanatçı arasında paylaştırıldı. "Vizontele"' filmiyle Demet Akbağ, "Şarkıcı" filmiyle Yeşim Salkımbu ödüle birlikte uzandılar.

En İyi Erkek Oyuncu: Bu ödülü, "Vizontele" filmiyle Altan Erkekli aldı.

YİNE GELMEDİLER

Gecenin en önemli olayı ise, ödül kazanan sanatçıların kapanış gecesine katılmamaları oldu. Festivalde, "Ödülünü almaya gelmeyen sanatçılara ödül verilmeyeceği" kuralı uygulanamadı. Ödül kazanan sanatçıların çoğunluğunun törende hazır bulunmaması, festival organizatörleri ile sinemaseverlerde hayal kırıklığına yol açtı.

Festivalde 5 ödül birden kazanan "Büyük Adam Küçük Aşk" filminin yönetmeni ve tüm kadrosu festival etkinliklerinin tümüne 1 Ekim'den itibaren katılırken, En İyi Yönetmen seçilen ve 2 filmiyle festivalde yarışan Zeki Demirkubuz bu yıl Antalya'ya gelmedi.

Demirkubuz'un ödülünü ve Yazgı filminin çeşitli ödüllerini "İtiraf" filminin başrol oyuncusu Başak Köklükaya alırken, Demet Akbağ ve Altan Erkekli'nin ödülleri de yurtdışı turnesinde oldukları için Beşiktaş Kültür Merkezi yöneticisi tarafından alındı.

En İyi Kadın oyuncu ödülünü alan Yeşim Salkım da geceye katılmazken, ödülünü filmde birlikte oynadığı Berhan Şimşek aldı.

ÖDÜL REKORU

"Büyük Adam KüçükAşk" filmi 5 ödül alarak festivali damgasını vurdu. Film, En İyi Filmve En İyi Senaryo ödüllerinin yanı sıra filmde rol alan sanatçılar da, En İyi Yardımcı Kadın, En İyi Yardımcı Erkek oyuncu ve Jüri Özel Ödülü'ne sahip oldu.

Festival süresince sinema salonları ile çeşitli mekanlarda gösterilen "Büyük Adam Küçük Aşk", izleyenler ve sinema otoritelerince beğenilmişti.

"Büyük Adam Küçük Aşk", 4 ödüle layık görülen "Yazgı", 3'er ödül alan "O da Beni Seviyor", "Şarkıcı" ve "Vizontele"yi de geride bırakmış oldu.

Festivalde, ödül kazan filmlerin yapımcılarına toplam 36 milyar lira para ödülü dağıtıldı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.