HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Havada panik

06.10.2001 00:00:00
66 yolcusu bulunan Rus yolcu uçağının tatbikat yapan Ukraynalı askerler tarafından yanlışlıkla düşürüldüğü iddiası tartışılırken, Rusya Savcılığı, olayı 'terörizm' olarak nitelendirdi. Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kuçma, kaza iddiasını yalanladı. Çok sayıda vatandaşını Karadeniz'de düşen uçakta kaybeden İsrail, Rus yolcu uçağının Karadeniz'de düştüğü bölgeye askeri heyet gönderecek. Arama çalışmaları sırasında, Tupolev 154 tipi uçağın kokpiti bulundu.

Net sayı yok

Sibirya Havayolları'na ait uçakta 66 yolcu bulunduğu bildirildi. Mürettebat sayısı konusunda ise çelişkili açıklamalar var. İsrailli yetkililer, 14 mürettebat bulunduğunu öne sürerken; Rus yetkililer uçakta 11 mürettebat bulunduğunu belirtiyor.

İsrail, uçakta bulunan yolculardan büyük bir bölümünün İsrail vatandaşı olduğunu açıkladı.

Uçuşlar aksadı

İsrail, kazadan kısa süre sonra, Tel Aviv'den tüm uçuşlarını bir süre askıya aldı. İngiliz havayolu şirketi British Airways de Tel Aviv'e gitmekte olan bir uçaklarını Güney Kıbrıs'ın Larnaka şehrine doğru yönlendirdi. British Airways'in bu kararına uçağın düşme sebebinin 'terörist saldırı' sonucunda gerçekleşmiş olabileceği korkusu yol açtı.

Cesetler çıkarılıyor

Kazanın ardından başlatılan aramalarda, 10 kişinin cesedine ulaşıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emri üzerine, uçağın düşüşünden kısa süre sonra başlanılan arama ve kurtarma çalışmalarında gemi ve helikopterler görev alıyor. Yetkililer, Karadeniz'in 150 km. açığında uçağın enkazının bir parçasının bulunduğunu belirttiler.

İsrail heyet gönderiyor

İsrail Ulaştırma Bakanı Efrahim Sneh, yaptığı açıklamada, Tel Aviv'den havalandıktan sonra düşen Rus yolcu uçağının arama çalışmalarına yardımcı olması amacıyla bir askeri heyetin gönderileceğini söyledi. Bakan Sneh, Rus ve İsrail hükümetlerinin, arama çabalarının koordineli yapılmasını kararlaştırdıklarını duyurdu. Bakan Sneh uçaktakilerin çoğunun İsrailliler olduğunu belirterek, "Hayatta kalanların olması muhtemel" dedi.

Türk yardımı

Bu arada Samsun'un Çarşamba ilçesinin 60 deniz mili açığına düştüğü belirlenen uçağı arama çalışmaları için Türkiye'den iki bot ve Bir Casa tipi askeri uçak bölgeye hareket etti. Sahil Güvenlik Samsun Grup Komutanlığı ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden 2 bot ile bir Casa tipi uçağın arama çalışmalarına başlamak için Rusya'dan resmi talep bekledikleri açıklandı.

Yakınları yasta

Sibirya Havayolları'na ait yolcu uçağının Karadeniz'e düşmesinin ardından uçaktakilerin akrabaları bilgi alabilmek için Tel Aviv ve Novosibirsk Havalanı'na gitti. Büyük bir şok içindeki yolcu yakınları yetkililerden bilgi almaya çalıştı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.