HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Havrada kimlik kontrolü yapıldı

29.08.2001 00:00:00
Geçtiğimiz cumartesi günü Eyüp Mezarlığı'nda faili meçhul kişilerce biçaklanarak öldürülen işadamı Üzeyir Garih, dün düzenlenen törenlerle toprağa verildi.

Üzeyir Garih için mezun olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) Taşkışla Kampusü'nde tören düzenlendi.

Türk bayrağına sarılı Garih'in cenazesi, saat 10.20'de törenin yapılacağı Makina Fakültesi'nin girişindeki holde hazırlanan katafalka konuldu.

Üzeyir Garih için dini tören Şişhane Büyük Hendek Neve Şalom Sinagogu'nda düzenlendi.

Garih'in, Türk bayrağına sarılı tabutu, saat 11.15'te sinagoga getirilerek, dini törenin yapılacağı ana kadar bekleyeceği bölüme alındı. Cenazenin gelmesinin ardından bir süre sonra Üzeyir Garih'in ailesi de sinagoga gelerek, tören için yerlerini aldılar.

Kimlik kontrolü yapıldı

Garih'in cenaze töreni için Neve Şalom Sinagogu'na gelenler, özel güvenlik elemanlarınca tek tek aranarak içeri alındı. Bu sırada, kimlik kontrolü yapıldığı da görüldü.

Tören için erkekler alt kattaki, kadınlar da üst kattaki salona geçti.

Alt kattaki salonda, aile, diplomatik ve dini temsilciler, devlet protokolü, holding çalışanları, cemaat üyeleri, basın ve sivil toplum kuruluşları için ayrı ayrı bölümler oluşturuldu.

Öte yandan, tören nedeniyle sinagog çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Yaklaşık 500 güvenlik görevlisi çevrede önlem alırken, sinagogun bulunduğu sokak da trafiğe kapatıldı. Sokağa giriş-çıkışta polis kontrol noktaları oluşturulurken, giriş yapanlar tek tek arandı.

Garih'in

cenazesinde ünlüler

Öte yandan işadamı Üzeyir Garih Neve Şalom Sinagogu'nda düzenlenen cenaze törenine basın mensupları alınmadı; medya mensuplarının görüntü alınmalarına da izin verilmedi.

Cenazede Garih'in iş ortağı İshak Alaton bir konuşma yaparken İsrail'den gelen isimlerin de törene katıldığı görüldü.

Cenaze törenine Tayyip Erdoğan, Recai Kutan, Tansu Çiller, birlikte Mesut Yılmaz, İlhan Kesici gibi pek çok siyasetçi katılırken, iş dünyası da törendeki yerini aldı.

İski eski Genel Müdür Ergun Göknel cenazeye iştirak eden ilginç bir isim oldu.

Garih daha sonra Ulus'taki Yahudi Mezarlığı'nda toprağa verildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.