HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Her an kaya altında kalabilirler

02.10.2001 00:00:00
Kayseri'nin Akkışla İlçesi'nde, kaya tehdidi altında olan Uğurlu Mahallesi sakinleri, 37 yıldır evlerinin ıslahını bekliyolar. Sarıoğlan İlçesi'ne bağlı belde iken 1992 yılında ilçe olan Akkışla'ya 4 kilometre uzaklıkta, bir dağın güney yamacına kurulan Uğurlu Mahallesi sakinleri, zaman zaman evlerine düşen kayaların tehdidi altında yaşamlarını sürdürüyorlar.

Kaya parçalarının tehdit ettiği evlerden birinde oturan 66 yaşındaki Mustafa Balı, başka yerlerde arazileri olan birçok kişinin buralara taşındığını, bugün 18 evin halen kaya tehditiyle karşı karşıya kaldığını belirtti.

Mustafa Balı, özellikle yağışlı havalarda kaya düşme riskinin arttığına işaret ederek, "20 yıl önce bir bahar ayında, şiddetli şekilde yağan yağmurun ardından, gece yarısı büyük bir gürültüyle uyandım ve evdekileri hemen dışarı çıkardım. 3 odalı evimin kullanılmayan odasına otomobil büyüklüğünde, yaklaşık 10 tonluk bir kayanın düşmüş olduğunu gördüm. O günden beri aynı şeyin başımıza tekrar geleceği endişesini yaşıyoruz" dedi.

Yetkililer ilgilenmiyor

Yaşadıkları sıkıntıyı ilk olarak 1964 yılında ilgili kurumlara ilettiklerini anlatan Balı, bugüne kadar birçok yetkilinin ilçeye gelerek incelemelerde bulunduğunu, yapılan çalışmaların ve tutulan raporların hiçbir sonuç vermediğini kaydetti.

Mustafa Balı, bir süre önce tehdit altındaki evlerin güvenli bir yere naklinin gündeme geldiğini, ancak bundan da sonuç çıkmadığını belirterek, şunları söyledi:

"Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü'nden gelen uzmanların hazırladığı rapor doğrultusunda, evlerin güvenli bir yere taşınması konusu Bakanlığa iletildi. Ankara'dan gelen bir heyet, yerlerimizi belirledi. Bu kez de yer sahipleri arsalarını satmaya yanaşmadı. Heyet, sorunu Ankara'da halledeceğini söyleyip, ilçeden ayrıldı. Arsa sahipleri sonradan, devletin bu yerlere yüklü miktarda para ödeyeceğini öğrendiler ama, iş işten geçmişti. Bir daha da bu konu gündeme gelmedi. Son olarak geçen yıl Nisan ayında gelen heyet, çelik kafesle ıslah çalışması yapılması yönünde karar aldı, ondan da sonuç çıkmadı."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.