HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Hz. Fatıma’nın yüceliği

21.06.2021 00:00:00
'Hz. Fatıma’nın yüceliği' seslendirme dosyası:

Hz. Peygamber (s.a.a) buyurmuştur ki: "Kızım Fatıma, ilklerden ve sonrakilerden bütün cennet kadınlarının en üstünüdür."

Hz. Resûlullah (s.a.a)  Hz. Fatıma'ya şöyle buyurmuştur: "Allah Teala senin gazabınla gazap eder, senin hoşnutluğunla da hoşnut olur."

Hz. İmam Sadık (a.s) şöyle buyurdu: "Fatıma, Allah katında dokuz isimle çağrılır: 'Fatıma, Sıddıka, Mübareke, Tahire, Zekiyye, Raziye, Merziyye, Muhaddese, Zehra.' O mübarek anamıza Fatıma denilmesinin sebebi, şer ve kötülüklerden masum ve mahfuz olduğu içindir.' Eğer Ali (a.s) olmasaydı, Adem'den kıyamete kadar yeryüzünde Fatıma için layık bir eş bulunmazdı."

Hz. Peygamber (s.a.a) buyurmuştur ki:

"Fatıma bedenimin bir parçasıdır, ona eziyet bana eziyettir, onun hoşnutluğu benim hoşnutluğumdur ve Fatıma insanların bana en aziz olanıdır." 

İbn-i Abbas şöyle diyor: "Bir gün Hz. Resûlullah (s.a.a) oturuyordu. Ali, Fatıma, Hasan ve Hüseyin (aleyhim'us-selam) da Peygamber' in yanındaydılar. Bu arada Hazret şöyle buyurdu: 'Allah'ım, biliyorsun ki, bunlar benim Ehl-i Beyt'im ve nezdimde insanların en değerlisidirler. Allah'ım, onları seveni sev, onlara düşman olanlara düşman ol, onlara yardım edene yardım et, onları bütün kötülüklerden münezzeh kıl, bütün günahlardan koru ve Ruh'ul- Kudus vasıtasıyla onları teyit et.' 

Daha sonra şöyle buyurdu: 

'Ya Ali! Sen benden sonra ümmetin İmamı ve benim vasimsin. Sen müminleri cennete doğru hidayet edeceksin. Sanki kızım Fatıma'nın kıyamet günü nurdan olan bir bineğe bindiğini, sağ tarafında yetmiş bin melek, sol tarafında yetmiş bin melek, arkasında yetmiş bin melek ve önünde yetmiş bin melek olduğu halde hareket ettiğini ve ümmetimin mümin kadınlarını cennete götürdüğünü görür gibiyim. Oruç tutan, Allah'ın evini ziyaret eden, malının zekâtını veren, kocasına itaat eden ve Ali'yi seven her kadın, Fatıma'nın şefaati vasıtasıyla cennete girecektir ve Fatıma dünya kadınlarının en üstünüdür.' 

Bu arada Hz. Resûlullah'a: 'Fatıma sadece kendi asrının kadınlarının mı büyüğüdür?' diye soruldu. Bunun üzerine; Hazret şöyle buyurdular: 'Kendi asrının kadınlarının büyüğü olan Meryem binti İmran'dır. Kızım Fatıma, geçmiş ve gelecekteki bütün kadınların en üstünüdür…"

Hz. Resulullah (s.a.a) Selman'a şöyle buyurdular:

"Ey Selman! Kim kızım Fatıma'yı severse cennette benimle birlikte olur; kim de ona düşman olursa ateşe atılır.

Ey Selman! Fatıma'ya sevgi beslemenin yüz yerde insana faydası dokunur; o yerlerin en kolayı şunlardır: Ölüm zamanı, kabre koyulurken, terazi kurulduğunda, mahşer günü, sırat köprüsünde ve sorgu sual zamanı.

Ey Selman! Kızım Fatıma kimden razı olursa ben ondan razıyım; ben de kimden razı olursam Allah ondan razı olur; Fatıma kime gazap ederse ben ona gazap ederim; ben de kime gazap edersem Allah ona gazap eder.

Ey Selman! O'na ve kocası Emir'ul Muminine, onun torunları ve takipçilerine zulüm edenlerin vay haline." 

Hz. Resûlullah (s.a.a) uzun bir hadiste şöyle buyurmuştur:

"Ey Fatıma! Beni peygamberliğe seçen Allah'a andolsun ki, ben cennete girmedikçe diğer kimselerin cennete girmesi haramdır; sen benden sonra cennete girecek ilk şahıssın…

Ey Fatıma! Beni hak olarak meb'us kılana andolsun ki, sen kadınların hanım efendisi olarak cennete gireceksin…

Beni hak olarak peygamber gönderene andolsun ki, Hasan ve Hüseyin de senin sağ ve solunda oldukları halde cennete girecekler; sen cennetin en yüksek yerinden halka bakacaksın, Hamd bayrağı da Ali bin Ebu Talib'in elinde olacaktır…

Beni Peygamber seçene andolsun ki, senin düşmanlarına düşman olacağım; senin hakkını gasp edenler, seninle dostluk bağını kesip bana yalan atanlar pişman olacaklar, benim karşımda yer üzerinde süründürülecekler…" 

Hz. Resûlullah (s.a.a) vefatına yakın bir zamanda Hz. Fatıma'nın elini Hz. Ali'nin eline koyarak şöyle buyurdular:

Ey Ali! Allah'a andolsun ki Fatıma, geçmiş ve gelecekteki cennet kadınlarının en üstünüdür. Allah'a andolsun ki, O, büyük Meryem'dir. Bil ki, Allah'tan O'nun ve senin için dua ettim, Allah da duamı kabul buyurdu.

Ey Fatıma! Allah'a andolsun ki, sen razı olmadıkça ben razı olmayacağım." (Bu sözü üç defa tekrarladı) 

Hz. Resûlullah (s.a.a) vefat anında Fatıma (a.s)'a şöyle buyurdu:

"Ey Fatıma! Allah'a andolsun ki, senin ağlamandan dolayı, Allah'ın arşı ve onun etrafındaki melekler, gökler ve yerler ve onlarda olan her varlık ağlayacaktır." 

Ebu Eyyub-i Ensari şöyle diyor:

Hz. Resûlullah (s.a.a) hastalandı, Fatıma (a.s) Hazret'in ziyaretine gelerek ağladı. Resûlullah (s.a.a) onun bu durumunu görünce şöyle buyurdu:

"Ey Fatıma! Allah Teala seni çok sevmektedir. Seni, geçmişi herkesten parlak olan ve ilmi herkesten daha çok olan biriyle evlendirdi. Allah Teala yeryüzündeki insanlara özel bir şekilde teveccüh edip onların arasından beni seçti, beni mürsel bir peygamber kıldı; yine yeryüzüne teveccüh etti, onların arasından kocanı seçti ve seni O'nunla evlendirmek ve O'nu vasi kılmam için bana vahyetti.

Ey Fatıma! En üstün peygamber bizdendir, O da babandır; en üstün vasi bizdendir, O da eşindir; en üstün şehitler bizdendir; Onlar da babanın amcası Hamza ve iki kanadıyla cennette uçan ve istediği yere giden babanın amcası oğlu Cafer'dir; cennet gençlerinin efendileri olan Hasan ve Hüseyn bizdendir; Onlar da senin evlatlarındır. Canım elinde olan Allah'a andolsun ki, bu ümmetin Mehdisi bizdendir, O da senin torunlarındandır." 

(Kaynak eser: Hz. Fatıma, Prof. Dr. Haydar Baş)

 
Adem Birinci / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.