HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

IFC'den Telekom'a yatırım yok

09.10.2001 00:00:00
Uluslararası Finans Kurumu IFC, Türk Telekom'a yatırım yardımı çalışmaları sonuçsuz kaldı. Yatırım yardımının yapılmamasının nedeni ise IFC'nin yardım oranında Telekom hissesi istemesinin, Telekom yönetimi tarafından reddedilmesi olarak gösterildi

Uluslararası Finans Kurumu IFC'nin Türk Telekom'a yatırım yardımı için başlatılan çalışmalar, IFC'nin, "şirket hisselerine, vereceği kredi oranında ortak olmak istemesi" nedeniyle kesildi. Öte yandan, Telekom'un özelleştirilmesinde danışmanlık yapmak üzere 18 firma teklif verdi. Telekom yönetimi 8 firmanın teklifini uygun buldu. Dünya Bankası bünyesindeki Uluslararası Finans Kurumu IFC'nin telekomünikasyon heyeti, geçtiğimiz aylarda Ankara'ya gelerek temaslarda bulundu. Heyet, IMF'ye 31 Temmuz'da sunulan Ek Niyet Mektubu'nda da yer alan taahhütler çerçevesinde, "Türk Telekom'a özelleştirme öncesinde yapılabilecek yatırım yardımı" için görüşmeler yürüttü. Uluslararası piyasalara "Satış sürecinde Türk Telekom'la işbirliği içindeyiz" mesajı vermeyi amaçladığı da belirtilen görüşmelerin, IFC'nin öne sürdüğü bir önkoşul nedeniyle kesildiği belirtildi. IFC, şirketin özelleştirilmesinin ardından oluşacak bedele göre, sağladığı kredi tutarına denk miktardaki Türk Telekom hissesine ortak olmak istedi. Türk Telekom yetkilileri ise, "altın hisse" dışındaki tüm hisselerin satışını öngören yasada bu yönde düzenleme yapmadan alınacak bir kararın hukuki olmayacağı gerekçesiyle teklifi reddetti. Yönetim, ihalesiz bir şekilde hisse devri yükümlülüğü almanın hukuki sakınca doğuracağını da tespit etti. Hazine müsteşarlığı'nın da IFC'nin bu önerisine olumlu yaklaşmadığı bildirildi. IFC, daha önce aralarında Şişecam'ın da bulunduğu bazı özel şirketlere kredi açmıştı. Ancak Türk Telekom'a öne sürdüğü koşullar çerçevesinde herhangi bir kamu kuruluşunda ortaklık kurmadığı belirtiliyor. Telekom'a danışmanlık için 18 teklif Öte yandan, Türk Telekom'un özelleştirmeye hazırlık sürecinde şirketleşme planını yıl sonuna kadar hazırlamak amacıyla danışman firma seçilmesi için açılan ihalede "fiyat teklifleri"nin alınması aşamasına gelindi. Türk Telekom yönetimi, ihaleye teklif sunan 18 firma arasından elemeye giderek sayıyı sekize indirdi. IMF'ye sunulan 31 Temmuz tarihli Ek Niyet Mektubu'nda Türk Telekom'un şirketleşme stratejisini belirlemek için ortak çalışma yürütmek üzere bir danışman firmanın ekim ayı sonuna kadar seçileceği "yapısal kriter" olarak taahhüt edilmişti. Türk Telekom yönetiminin bu amaçla açtığı ihaleye geçtiğimiz günlerde teklifler verilmiş, 18 firma başvuruda bulunmuştu. ancak firmalardan beşi başlangıçta yeterli bulunmadığı için elendi. Kalan 13 firmadan 2'si, teminatlarından kaynaklı sorunlar nedeniyle devre dışı kaldı. Geriye kalan 11 firma ise, kurum içinde oluşturulan 14 kişilik komisyon tarafından değerlendirmeye alındı. Puanlama sistemiyle değerlendirilen şirketlerden sekizinin, fiyat teklifleri istenmek üzere Yönetim Kurulu'na önerilmesi kararlaştırıldı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.