HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

Krugman'ın metodolojisi

22.01.2002 00:00:00
Dünyaca ünlü ekonomist Paul Krugman'in ilginç bir akademik kisiligi var. Akıntının tersine kürek çekebilen ve güç merkezlerinin düşünmemizi istediği kalıpların dışına çıkarak bir çok ekonomik meselede aydınlatıcı görüşler üretebilen bir kişi. Onun kendisine mesleki hayatında rehber olarak benimsediği tavsiyeleri size iletmek istedim.

Krugman günümüzde ekonomi sahasında akademik kariyere başlayan çoğu insanın teknik alandan geldiğini söylüyor. Yani mühendislik ya da fizik, matematik gibi bir sahadan bir anda ekonomi gibi çok incelik isteyen sosyal bir bilim alanına kayıyorlar. Bu nedenle bu akademisyenler diğer bilimlerde yaptıkları gibi bu sosyal bilimde de herşeyi matematik modellere aktarmayı çok dogal sayıyorlar.

Tabi her şeyi matematiğe dökebilmek için de her zaman aptalca kabüller yapmak gerekiyor. Bu kabüller o kadar çok çalışmada geçiyor ki bir süre sonra bunlar çok normal gerçekler sayılmaya başlıyorlar. Dolayısıyla işe başlama noktasındaki kabülleri görmeden hiçbir modele tam güvenmemek gerekiyor.

Krugman kendisinin akademik çalısmalarında şu dört düstüra riayet ederek başarı kazandığını söylüyor:

1.. Akıllı (bilge) insanları dinleyin! Kim olursa olsun bir konuda bilgi ve tecrübe sahibi insanlardan alacak önemli dersler vardır. Ekonomi konusunda doğruları sagduyusu ile gören çok kişi ekonomistler tarafından akademik dille konuşmadıkları için benimsenmezler. Burada önemli nokta ekonomik/ekonometrik modellerin sadece gerçeği anlamaya/anlatmaya çalısan birer fikir zinciri oluşlarıdır. Başka insanlar ekonometrik dille konuşmasalar da çok daha gerçekçi ve tutarlı öngörülere sahip olabilirler.

2.. Asıl soruyu sorgulayın! Ekonomistler genel kabüllerden sonra meselelerde çok ince ayrıntılarında boğulmaya temayüllüdürler. Ayrıntı daha çok ayrıntıyı getirir ve bir süre sonra asıl mesele ortadan kaybolur. Eger insanlar çok müşkül olduklarını düşündükleri bir konuda sıkışıp kalmışlarsa onların yapması gereken asıl meseleyi tekrar sorgulamaktır. Muhtemelen olayın esasından çok uzaklaşıp gereksiz yerlerde takilmışlardır. (Yalnız bu metodun bir dezavantaji uzun süre gereksiz bir konuda çalışan ekonomistlere boşa uğraşmış olduğunu gösterdiğinizde size çok kızacaklardır.)

3.. Sizi kınayanlara aldırmayın! Eğer çalışmalarınızı akademik yayınlara sokmak istiyorsanız yapmanız gereken herkesin kabul ettigi teorilere bir sürü matematiksel formülasyonlarla ufak eklemeler yapın. Gerçi dünyaya fazla yeni birsey sunmazsanız ama herkese ne kadar iyi matematik bilen ve gelecek vaadeden bir ekonomist oldugunuz gösterirsiniz. Ama eğer gerçekten birşeyler yapmak istiyorsanız, benim tecrübem: herkesin kabüle yanasmadığı ama sizin dogru buldugunuz görüslerinizi basit olup olmadığına bakmadan ifade edin ve kendinize güvenin. Gerçi çogu akademist sizi eleştirmekle kalmaz ve yaptığınız hafife de alır. Hikmet; daha önce yüzlerce makalede geçtiği için bir şeyin dogru olmasini gerektirmez. Eger ne kadar yeni ya da acayip görünürse görünsün sizin fikirleriniz/kabülleriniz daha iyi sonuçlar veriyorsa onları kullanmaktan çekinmeyin.

4. Basitleştirin! Önemli bir nokta meseleleri sizin kadar bilmeyen ve de bilmeyecek olan insanlara dahi meramınızı basit bir biçimde anlatabilmektir. Bu sayede hem herkesle rahat iletişim saglarsınız hem de fikirlerinizin özü ortaya konulacağı için dogru yönde olup olmadığınız ve eksik noktalarınızı daha rahat görebilirsiniz. Meseleleri bu kadar basitçe ifade etmek ekonomistlerin sizin çalışmalarınızı küçük görmelerine sebep olabilir. Ancak unutmayın ki çok basit çoğu gerçek yıllarca süren çalışmalardan sonra bulunmuştur.
 
Mustafa Talhaoğlu / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.