HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Kuşaklar arası çatışma yapaydır

01.03.2021 00:00:00
'Kuşaklar arası çatışma yapaydır' seslendirme dosyası:

Son makalemizde kuşaklar arasındaki ortak faydayı anlatmıştık. Bu makaleden sonra birçok geri bildirim aldık. Bazı okuyucular özellikle Hz. Mevlana hikâyesindeki, "Türk, Rum ve Arabın kavgasından engûr ve inep şüphelerinden başka bir şey çıkmaz. Bu ikilik, manevi dilleri bilen bir Süleyman gelmedikçe kalkmaz" sözünü daha sarih açıklamamızı istediler.  

İnsanoğlunun doğuştan getirdiği hakları vardır. Can emniyeti, mal emniyeti, din, vicdan, namus emniyeti ve seyahat özgürlüğü bunların başında gelir. Her insan saydığımız bu hakları doya doya yaşamak ister. Bu ihtiyaçları elde etmek için mücadele de eder. 

Hikâyede farklı dil konuşan dört kişi ellerindeki parayla alışveriş yapmak ister, fakat sözde her birinin farklı bir isteği vardır. Engûr, inep, üzüm veya istafil alma konusunda aralarında tartışma çıkar. Ortak dili bilen bir bilirkişi sorunu çözer. Aslında her biri kendi dilinde üzüm almak istemektedir. Üzüm alınarak Engûr, inep, üzüm ve istafil alınmış olur. Böylece herkesin ihtiyacı karşılanır kişiler rahatlamış, ortam da sakinleşmiş olur. 

Bu kıssadan alınacak diğer bir hisse empati gerçeğidir. 

Karşımızdakini anlamaya çalışmak sorunların çözümü için kapılar açacaktır. Hangi kuşak olursa olsun temelde herkesin aynı özü aradığını çok iyi bilmemiz gerekir. Ancak adlandırma, ihtiyaç sıralaması çevresel faktörler tarafından değişmiş olabilir. 

Her doğan İslam fıtratı üzere doğar. Sonra anne babası onu Yahudi yahut Hıristiyan veya Mecûsî yapar…" Hadisi Şerifi bu konuda ufuk açıcıdır. 

Çevresel faktörler son derece önemlidir. Aile, kurumlar ve devletin üzerine düşen, fıtrattan gelen ihtiyaçları doğal olarak karşılamaktır. 

Bu şuna benzer; insanoğlunun su ihtiyacı var. Bu ihtiyacınızı temiz su ile de sağlayabilir veya sağlıklı olmayan içinde ağır metaller ve mikroorganizma olan su ile de karşılayabilirsiniz. Sağlıksız su içenler, su ihtiyaçlarını da karşılamış olsalar bile sağlıklarını kaybedeceklerdir. Bu maddi olduğu gibi manevi sahada da böyledir.

Hikâyede "Bu ikilik, manevi dilleri bilen bir Süleyman gelmedikçe kalkmaz" sözüyle hâl ehline işaret vardır. O kişi manevi dilleri bilen bir lider olacak. İşte o kişi sorunları da görür, çözümlerini bilir ve uygular. O kutlu şahsiyet çağımızda Prof. Dr. Haydar Baş hocamızdır. Genç yaşlı, kadın erkek dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın onların sorunlarını O gördü, O çözdü. 

İnsanlar ve devletler engûr, inep, üzüm ve istafilin kavgasını yapadursunlar, bazıları bu kavgadan rant elde ededursunlar, Haydar Hoca birliğin merkeziydi. Her yaş grubuyla çok iyi iletişim kurmuştu. Gönüllerine dokunduğu insanlar etrafında pervane olurlardı. 

İşte ikiliğin kalkmasının yolu budur. 

Yeni Mesaj yazarı Dr. Ali Bestami Kepekçi'nin bu konudaki tasvirini paylaşmak isterim. 

"Haydar Hoca, her yaş grubu ile barışıktı. Çocukla çocuk olmayı, büyükle büyük olmayı başarmak diye bir tabir vardır ya, sanki bu laf Haydar Hoca için söylenmişti. Onu 7'den 77'e herkes seviyordu. Her yaş grubunda sevilmek kolay değildir. Bu gönül zenginliği, bilgi zenginliği, feraset, basiret gerektirir. Onun hayatında X, Y, Z ya da İ kuşağı yoktu, insan vardı insan. Ne derdi hep: "İnsan gönüldür gönül."

Birlik beraberlik mi istiyoruz, buyurun samimiyet testine…

 
Doç. Dr. Ahmet H. Kepekçi / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.