HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Latin oldu böyle oldu

23.08.2001 00:00:00
Kardeş ülke Azerbaycan'ın 1 Ağustos'tan itibaren Azeri-Latin alfabesine geçmesinden sonra, internette bulunan Azeri web sayfalarındaki ilginç Türkçe ifadeler dikkatleri çekiyor.

Büyük bir hızla gelişen ve sanal otoyol olarak adlandırılan internette, yeni Azeri-Latin alfabesiyle hazırlanan web sayfalar da artmaya devam ediyor. Azerbaycanlılar tarafından hazırlanan, "www.azeri.net", "www.azerionline.net", "www.clup-baku.com", "www.azerroo.com" ve "www.azerisoft.com" bu adreslerden bazıları...

İnternette yer alan Azeri web sayfalarından ulaşılan sohbet odaları "sohbet otağı" olarak adlandırılırken, arkadaş bulma servisine ise "tanışlıq" servisi adı verilmiş. Bu serviste, yaş gruplarına göre ilanlar "Elan kataqoriyaları" başlığı altında verilirken, ilan bulunmayan yaş grubuna ait sayfada ise "E'lan tapılmadı" ifadesi yer alıyor.

BAKÜ KULÜBÜNE ÜYE OLMAK

www.clup-baku.com adresiyle oluşan web sitesine üye olmak isteyenler için "Yeni üzv olmaq" başlığıyla verilen formda, şifrenin unutulması halinde hatırlatma için güvenlik soruları yöneltiliyor. "Güvenlik sualiniz" bölümünde, seçilerek cevaplandırılması istenilen sorulardan bazıları şöyle:

'İtinizin adı nedir?", "Mektebınızın nömrası neca idi?", 'Uşaglıg gahramanınız kim idi?", "Hayat yoldaşınızla harda tanış oldunuz?" ve "En sevdiğiniz idman komandası?" gibi sorular yer alıyor.

"www.haci-dayi.com" adlı sitede ise fıkralar "letifeler" başlığıyla sunulurken; Azerbaycan çocuk oyunları "uşag oyunları" başlıklı linkte veriliyor.

Azeri.net sayfasındaki form sayfası ise "Ana dilimizde müzakere meydanı" başlığıyla dile getiriliyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.