HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Marmara'daki faylar göz altında

11.08.2001 00:00:00
Fransız deprem araştırma gemisi "Le Nadir", Marmara Denizi'nde yaklaşık 10 kilometre derinlikten verilertoplayarak, bölgenin sismik yapısını incelemek üzere çalışmalarına başladı. Karaköy Rıhtımı'ndaki gemide, araştırma hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Prof. Dr. Naci Görür, 17 Ağustos depreminden sonra, yerli ve yabancı çeşitli kuruluşlarla yaptıkları ortak deprem araştırmalarına değindi.

Prof. Dr. Görür, bu çalışmalar kapsamında, Fransız deprem araştırma gemisi ile yaklaşık 1 ay sürecek ve Marmara Denizi'nin derinliklerindeki sismik yapıyı ortaya çıkaracak bir çalışmaya başladıklarını bildirdi.

10 bin metre derine inilecek

Şimdiye kadar yürütülen çalışmalarla, Marmara Denizi'nin dünyanın en iyi tanınan denizlerinden biri haline getirildiği ifade eden Prof. Dr. Görür, "Ama şimdiye kadar yaptığımız araştırmalar, 3 bin metreyi geçmiyordu, bu gemiyle, yaklaşık 10 kilometre derinlikte araştırma yapma imkanı bulacağız" dedi.

Prof. Dr. Görür, 20 Ağustos'ta bir başka Fransız gemisinin de çalışmalara katılacağını belirterek, çalışmalar kapsamında şu ana kadar denizin çeşitli yerlerine 37 OBS (okyanus sismoloji sistemi) cihazı, karaya da 36'sı özel ve 37'si MAM'a ait olmak üzere 73 sismograf cihazının yerleştirildiğini belirtti.

Bu çalışmanın sonucunda, Marmara'nın depremselliğinin daha iyi anlaşılacağını kaydeden Prof. Dr. Görür, şunları söyledi:

"17 Ağustos depreminin 2. yılında, bütün arkadaşlarım adına, gönül rahatlığıyla diyorum ki biz araştırmacılar deprem için gerekeni yaptık. Halkımıza güvenli ortamlar sağlamakla görevli diğer yetkililerin de en az bizim kadar çalışmalarını arzuluyoruz."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.