HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Merkez Bankası endeks hazırlıyor

11.08.2001 00:00:00
Ocak 2002'den itibaren programda özellikle Para Programı'nda bir yön çizebilmeyi sağlayabilmek için enflasyon hedeflemesi sistemine geçmeyi planlayan Merkez Bankası, bu hedefte dikkate alacağı enflasyon rakamları için de yeni bir sepet hazırlıyor.

Merkez Bankası yılbaşından bu yana Hazine ve Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) ile yürüttüğü çalışmada enflasyon hedeflemesinde dikkate alınacak ve çekirdek enflasyon olarak tanımlanan yeni bir endeks hazırlıyor.

DİE'nin her ay açıkladığı enflasyon rakamlarını belirlediği sepetin dışında, enflasyonu doğrudan etkileyen mal ve hizmetleri içerecek ve özellikle imalat sanayideki fiyat artışlarını temel alacak bu sepet, diğer ülkelerdeki çalışmalar dikkate alınarak oluşturuluyor.

Yetkililer, şu anda açıklanan enflasyon rakamlarının hesaplanmasında baz alınan sepetin enflasyon hedeflemesi ve para programı açısından yetersiz olduğunu, bu nedenle diğer ülkelerde para politikalarının şekillenmesinde kullanılan enflasyon sepeti örneklerinin dikkate alındığı farklı bir endekse gereksinim bulunduğunu belirtiyorlar.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.