HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Mide hastalarına süt uyarısı

24.06.2001 00:00:00
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahiliye Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Yusuf Uzun, mide rahatsızlığı olanların, süt ve sütlü gıdalar tüketirken dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Uzun, özellikle ülser, gastrit ve dispepsi gibi mide rahatsızlıklarında aşırı gaz yapan gıdalardan kaçınmak gerektiğini belirterek, "Aşırı gaz yapan besinler hem mide duvarını gererek ağrıların artmasına hem de hassaslaşmış mide duvarının daha da hassaslaşıp şişkinlik, yanma ve ağrı şikayetlerinin artmasına yol açar" dedi.

Fasulye, muz, patlıcan, elma ve portakal gibi besinlerin midede gaz yapan başlıca gıdalar olduğuna işaret eden Uzun, şunları söyledi:

"Süt ve sütlü gıdalar da gaz yapan besinlerdir. Eskiden güçlü mide ilaçları tedavide kullanılmadan önce, özellikle mide kanamalarında, antiasit ve süt diyetleri uygulanırdı. Ancak günümüzde mide asidini nötralize eden güçlü ilaçlar kullanılmaya başlandıktan sonra bu tedavi şekli önemini kaybetti."

Mide rahatsızlığı olanların, süt ve sütlü gıdalar tüketirken dikkatli olmaları gerektiğine dikkati çeken Uzun, şöyle devam etti:

"Mide hastaları yanlış bir kanıya kapılarak, sütün mideye iyi geldiğini düşünüp süt içiyorlar. Oysa süt ve sütlü gıdalar, mide asidini nötralize etse bile gaz oluşumuna sebep olduklarından, hassaslaşmış olan hasta midelerde genişlemeye bağlı olarak ağrı olmasına yol açmaktadır."

Uzun, midedeki gaz oluşumunu önlemek için dikkat edilmesi gereken birtakım kurallar olduğunu da bildirerek, "Gıdaların çok pişmiş olmasına ve lokmaları iyi çiğnemeye, gaz yapıcı gıdaları daha az tüketmeye dikkat etmek gerek. Yürüyüş yaparak, mide ve bağırsak hareketlerini daha düzenli hale getirmek de gerekir" diye konuştu.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.