HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Müzelerimizde sahte eser yok

11.08.2001 00:00:00
Tarihi eser kaçakçılığının gelişimini ve müzelerdeki sahte eserleri araştıran arkeolog Oscar White Muscarella, Türkiye'deki müzelerde sahte eser olmadığını bildirdi.

İtalyan asıllı arkeolog, birçok bilim adamanın sahte eserleri tanımadığını belirtti. Türkiye'de Hacılar, Çatalhöyük ve Van'ın güneyindeki Dilimli köyünden kaçırılan bir çok eserin özellikle Avrupa'da alıcı bulduğunu belirten Muscarella, şöyle konuştu: "Antik eser kaçakçılığı ve sahte eserlerle ilgili yayınladığım 'The Lie Became Great' adlı kitabım tartışmalara yol açtı. Dünya müzelerinde birçok sahte eser var. Ancak Türkiye'deki müzelerde sahte eser bulunmuyor. Çünkü Türkiye'deki müzelerde, kendi kazıları sonucu çıkardıkları eserler yer alıyor. Özellikle Van'ın güneyinde bulunan Dilimli Köyü'ndeki adak levhalarından birçoğunun ülke dışına kaçırıldığını ve adak levhalarından sadece üç tanesinin burada bulunduğunu biliyoruz." Sahte eser kaçakçılığının önüne geçilmesi ve hükümetin bazı yasalar çıkarması gerektiğini de anlatan Arkeolog Muscarella, birçok bilim adamının sahte eserleri tanımadığını, bunun için de söylediklerinin ve yayınladığı kitapların her zaman tartışmalara yol açtığını kaydederek, "11 yıl önce Van'da yapılan bir sempozyumda yabancı bir bilim adamı buradan çalınan bir Urartu savaş arabasını gösterdi. Bu eserin çalıntı olduğunu sempozyumda bulunan hiçbir arkeolog bilmiyordu. Ancak ben tepkimi göstererek Urartu savaş arabasının buradan çalındığını ifade ettim" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.