HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Müzelik balıklar

16.10.2003 00:00:00
21 yıl önce Karadeniz'de yakalanan ve formaldehit maddesi bulunan kavanozlara konan 20 çeşit balık, 'Balık müzesi'nde sergileniyor

Bundan 21 yıl önce Karadeniz'den yakalanıp formaldehit maddesi bulunan kavanozlara yerleştirilen 20 çeşit balık, Samsun Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Eğitim Şubesi'nde oluşturulan 'Balık Müzesi'nde sergileniyor. Kavanozlardaki kefal, kırlangıç, istavrit, yılan, köpek balığı yavrusu (Camgöz cinsi), alabalık, kalkan, vatoz, dil balığı, pisi balığı, yengeç cinsinden pavurya, izmarit ve değişik balıkların iç organlarının bugüne kadar 50 bin dolayında ziyaretçi tarafından incelendiği belirtildi. Tarım İl Müdürü Sadullah Kirenci, yıllardır Tuna, Dinyeper ve Dinyester nehirleri aracılığıyla Karadeniz'i çöplüğe döndüren kimyasal maddeler nedeniyle balık türlerinin yok olacağı ihtimali üzerine kavanozlarda saklandığını belirterek, "Geçmişteki yöneticiler, Balık Müzesi oluşturarak balık türlerinin gelecek nesillere aktarılmasını düşünmüşler. 21 yıldır sergilenen bu türlerden izmarit, kırlangıç, karagöz ve mersin balığı Karadeniz'de artık çok az yakalanıyor" dedi. Balıkların zamanla renklerini kaybetmelerine rağmen görünüşlerindeki diriliğin ilgi çektiğini ifade ederek, "Eğer, Karadeniz ülkeleri el ele verip kirlilik önlemi almazsa bu balıkları sadece muhafaza edildikleri kavanozlarda görebileceğiz" uyarısında bulunan Kirenci, "Çocuklarımızın 'Bu balıklar bir zamanlar Karadeniz'den çıkardı' dememeleri için çevre bilinci oluşturulmalı. Balıkçılarımız da hem ekmek paralarının kesilmemesi hem de gelecek nesiller için daha dikkatli avlanma yapmalı" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.