HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Okuyan: MHP ile aynı anlayışta değiliz

01.09.2001 00:00:00
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, "Vurgun Operasyonu" ile ilgili olarak, "Dün MHP'li bazı yöneticiler ANAP'lı bir bakanın istifasını istedi, biz de ANAP'lılar olarak onun istifasını isteyelim anlayışı içinde değiliz" dedi.

Okuyan, Bakanlık Toplantı Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin "Vurgun Operasyonu"na ilişkin soruları üzerine, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının otomasyona geçirilmesi gerektiğini söyledi. Bunun denetlenebilirliğin ve şeffaflığın ön şartı olduğuna işaret eden Okuyan, "Denetlenebilir olmaktan çıktığınız ölçüde maalesef hırsızlıkda olur, yolsuzluk da olur, suiistimal de olur. Hiç kendimizi kandırmayalım. Bu, bütün bakanlıklarda her an olabilecek hadiselerdir" diye konuştu. Okuyan, şöyle devam etti:

"Ama, burada önemli olan hadise şudur; bütün bu hırsızlıkla, yolsuzlukla, suiistimalle sonuna kadar mücadele etmek zorundasınız, bu devlet olarak görevinizdir. Devleti yöneten insanlar olarak, (ne yapayım kardeşim, beni aşıyor, ben burada hırsızlık oluyor, ben buna nasıl mani olayım?) diyemezsiniz. Öyle bir hakkınız yok. Bizim oturduğumuz makamda bunlarla mücadele edeceksiniz.

Bunu Enerji Bakanlığı meselesinde gördük, daha önceki birçok hadiselerde de gördük. Şimdi, ANAP olarak biz aynı anlayışı düşünmüyoruz.

Bazı MHP'li arkadaşlarımız, Beyaz Enerji Operasyonu sırasında Enerji Bakanımız Sayın Ersümer'in istifasını istemiş olabilirler. Ama, biz o zaman da söyledik bunu, yanlıştır böyle bir yaklaşım. Biz, o gündüşüncemizi sadece ANAP'a ait bir Bakanlıkta olduğu için paylaşmadık kamuoyuyla. Bugün MHP'li bir arkadaşımızın mesul olduğu bir Bakanlıktabu tarzda bir operasyon var. Bu, onun için de geçerlidir."

"Kimsenin umurunda değil"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Okuyan, bir başka gazetecinin konuyu Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile görüşüp görüşmediğini sorması üzerine de, "Sayın Bahçeli ile de görüştüm. Kendilerine arzettim. Meşgul olacaklarını söylediler. Meşgul oluyorlar" karşılığını verdi.

Devletin hantal bir yapısının bulunduğunu, bürokrasi çarkının da bunun bir sonucu olduğunu vurgulayan Okuyan, "(Devlet, yılda 1 katrilyon fazla ödeme yapıyor) diyorsunuz, ama o çark öyle hantal şekilde işliyorki hemen hemen kimsenin de umurunda değil gibi bir sonuç geliyor. Aşacağız bunları" diye konuştu.

Okuyan, "(Kimsenin umurunda değil) derken, koalisyonun MHP kanadını mı kastederek söylüyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine de şu karşılığı verdi:

"Hayır. Oradaki sitemim bürokrasiyedir. Bürokrasi, çok inanılmaz ölçüde engeller çıkarıyor. Bu, sadece orada değil, bizim Bakanlığımızda da bürokrasi var. Siz merak etmeyin. Türkiye'de adeta bürokrasinin iktidarı da gündeme gelebilir, tartışma konusu olabilir. Türkiye'nin bu hantal yapısından sıyrılması gereklidir.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.