HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 MAYIS 2022, PAZAR

Peşmerge Barzani yalnız kaldı

Irak'ta gerilimi tırmandıran Peşmerge lideri Mesut Barzani boyunun ölçüsünü aldı. Kerkük'ten sonra Musul'un Şengal ve Mahmur ilçe merkezlerini de kaybeden Barzani'yi müttefikleri de yalnız bırakıyor. ABD krizde tarafsız olduğunu açıklarken, Almanya Barzani'ye bağlı peşmergelere verdiği eğitimi sona erdirdi.
17.10.2017 00:00:00
Ortadoğu'da kartlar yeniden dağıtılıyor. Irak'ta Krkük gibi tartışmalı bölgeleri de gayrımeşru referanduma dahil eden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani en büyük destekçisi ülkeleri bir bir kaybediyor.

ABD Başkanı Donald Trump Irak'ta merkezi hükümet ve Barzani arasındaki çatışmada taraf tutmadıklarını açıklarken Almanya Peşmerge güçlerine verilen askeri eğitimi sonlandırdı. Beyaz Saray'da açıklama yapan Trump, "Bildiğiniz üzere Kürtlerle senelerce çok iyi bir ilişkimiz oldu. Irak tarafında da yer aldık. Her ne kadar en başında Irak'ta olmamamız gerekse de. Orada hiç olmamamız gerekirdi. Ama bu savaşta taraf tutmuyoruz" dedi.

Bağdat ve Erbil arasındaki iplerin gerilmesi ve Irak ordusunun Kerkük'e düzenlediği operasyonun ardından Almanya'nın da konuya ilişkin tavrı netleşiyor.

Alman Spiegel dergisine göre, Alman ordusu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı Peşmerge güçlerine verdiği askeri eğitim desteğini durdurdu. Kararın gerekçesi olarak, bölgede tırmanan gerilimin askeri boyuta taşınması ve belirsiz siyasi ve askeri durum gösterildi. 2014'ten beri DEAŞ'a karşı Peşmerge'yi eğiten Alman askerler geri çağrılacak.

Birbirlerine düştüler

Irak ordusunun Talabani'nin Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne (KYB) bağlı peşmerge güçlerinini çatışmadan geri çekilmesiyle 24 saat dolmadan Kerkük'ün kontrolünü ele geçirmesi, Barzani cephesinde ihanet tartışması başlattı.

Barzani yönetimi çekilen peşmergeyi ihanetle suçladı ve askeri mahkemede yargılanacaklarını açıkladı. İngiltere'de yayımlanan Times gazetesi, Kerkük operasyonuna ilişkin KYB'nin Kerkük'le ilgili gizli bir anlaşma yaptığından şüphelenildiğini de belirtti.

Times yazısında, "Çatışmaların ardından Kerkük'teki, Talabani'ye bağlı Peşmerge güçleri mevzilerini terk etti. KYB, Barzani'nin onları olanaksız bir konuma koyduğunu, bundan dolayı başa çıkılamaz, beklenmedik durumlarla karşılaştıklarını söylüyor" denildi, Barzani liderliğindeki KDP'nin ise bu duruma büyük tepki gösterdiği hatta ihanetle suçladığı belirtildi.

Irak ordusu ilerliyor

Irak ordusu Barzani işgali altındaki kente başlattığı operasyonda kısa süre içinde sonuç aldı. Kerkük'e giren Irak ordusu kentteki tüm stratejik noktaların kontrolünü ele geçirdi.

Havaalanı, askeri üsler gibi noktaları Peşmerge'den alan Irak ordu birlikleri Kerkük valiliği binasını da çatışma olmadan ele geçirdi.

Kerkük'ün tüm petrol sahaları da Peşmerge'den alınmış durumda. Kerkük'te kontrolü ele geçiren Irak ordusu Musul'da da kritik bir kazanım elde etti. Peşmerge'nin denetimindeki Musul'un Şengal ve Mahmur ilçe merkezine giren Irak ordusu kontrolü tamamen sağladı.

Barzani?PKK ittifakı gün yüzüne çıktı

Mesut Barzani'nin askerleri 25 Eylül'de gayrimeşru bağımsızlık referandumu gerçekleştirdikleri bölgelerden biri olan Kerkük'ten kaçmak zorunda kaldı. Peşmerge kentten çıkarken yerine terör örgütü PKK militanları giriyor. Teröristlerin kent merkezinde Irak ordusu ile sokak savaşına hazırlandığı iddia ediliyor.

Barzani'nin Kerkük'e PKK'lıları sokmasına Irak ve Türkiye sert tepki verdi.

Irak hükümeti, bu girişimin 'savaş ilanı' olduğunu açıklarken Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan "Irak Hükümeti'nin Kerkük'te PKK terör örgütü elemanlarına müsamaha gösterilmeyeceğine, bunların mobilize edilmesinin savaş ilanı telakki edileceğine ilişkin açıklamasını memnuniyetle karşılıyoruz. IKBY'yi son dönemde yaptığı vahim yanlışlara bir yenisini eklememesi yönünde ikaz ediyoruz. Kerkük'te toplumsal huzur ve barışı bozmaya yeltenebilecek PKK terör örgütünün bu bölgede melce bulmasına vesile olanlar tarafımızdan da sorumlu tutulacaktır" açıklamasında bulunmuştu.

KYB ile Haşdi Şabi anlaştı

Barzani'ye yakın medyada Kürdistan Yurtseverler (KYB) Eski Genel Sekreteri Celal Talabani'nin oğlu Bafel Talabani ile Haşdi Şabi Sorumlusu ve Bedir Tugayları Komutanı Hadi Amiri arasında Kerkük'le ilgili gizli bir anlaşma yapıldığını iddia edildi. İddia edilen

sözkonusu anlaşma maddeleri şöyle:

* Iraklı güçler, tartışmalı bölgelere yeniden konuşlanacak ve Peşmerge Güçleri geri çekilecek.

* Kerkük dahil 17 kasaba ve nahiye merkezi hükümete teslim edilecek.

* Kerkük merkezinde ortak yönetim olacak. 15 Kürt mahallesi Kürtler, 25 mahalle de diğer oluşumlar tarafından yönetilecek.

* Kerkük'teki stratejik yerlerin yönetimi merkezi hükümette olacak; K1 askeri üssü, havaalanı ve petrol yatakları.

* Süleymaniye Havalimanı'nın açılması.

* Süleymaniye ve Kerkük'teki memur maaşlarının merkezi hükümet tarafından ödenmesi.

* Süleymaniye sınırındaki peşmergelerin maaşlarının merkezi hükümet tarafından ödenmesi.

* Halepçe, Süleymaniye ve Kerkük bölgesinin kurulması.

* Yeni bölge için bir yeni bir hükümetin kurulması.


Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

17.10.2016, 17.10.2015, 17.10.2014, 17.10.2013, 17.10.2012, 17.10.2011, 17.10.2010, 17.10.2009, 17.10.2008, 17.10.2007, 17.10.2006, 17.10.2005, 17.10.2004, 17.10.2003, 17.10.2002, 17.10.2001, 17.10.2000, 17.10.1999, 17.10.1998
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.