HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Petrol fiyatları geriliyor

19.09.2001 00:00:00
ABD'deki saldırılar sonrası artış trendine giren petrol fiyatlarında gerileme yaşanıyor.

Asya'nın önde gelen borsalarından olan Singapur'da Batı Teksas türü petrol önceki güne göre 13 cent gerileyerek 28.68 dolara indi.

Londra Borsası'nda önceki gün, Kuzey Denizi Brent türü petrolün Ekim ayı vadeli fiyatı 1 dolar azalarak 28.38 dolara düşmüştü.

Petrol fiyatlarının gerilemesine neden olarak, yatırımcıların Petrol İhraç eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) piyasalarda daha fazla petrol verebileceği, küresel ekonomisinin petrol fiyatlarının artmasından daha fazla yara almayacağını düşünmeleri gösteriliyor. OPEC, terörist saldırılar ardından piyasalara, petrol akışının olağan bir şekilde devam edeceği ve fiyat istikrarının bozulmayacağı konusunda güven vermişlerdi.

Bir OPEC yetkilisi, ABD Enerji Bakanı Spencer Abraham'ın Opec'ten,fiyatların düşmesi, saldırının ardırdan ABD ekonomisinin toparlanması için, günlük petrol ihraçlarını bir milyon varil artırmalarını istediğini bildirmişti.

OPEC'in piyasalara ilave günlük 1 milyon varil petrol verip vermeyeceği konusunun ise Opec Petrol Bakanlarının 26 Eylül tarihinde yapacağı toplantıda ele alınması bekleniyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.