HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Piyasalarda endişe

17.09.2001 00:00:00
Para ve sermaye piyasaları, ABD'ye yapılan terörist saldırıların sonuç ve beklentilerine bağlı bir haftayı geride bıraktı. Haftanın ilk iki günü boyunca dövizdeki kısmi yükselişe bağlı olarak gerileyen Borsada, ABD'ye yapılan terörist saldırıların olumsuz etkisini azaltmak amacıyla Çarşamba günü işlemlere ara verildi. Perşembe ve Cuma günü yapılan işlemlerde ise tarihi düşüşler kaydedildi. Yatırımcıların, ABD'nin misilleme ihtimalini değerlendirdikleri ve hafta sonu riskini almak istemedikleri gözlendi. Perşembe ve Cuma günü meydana gelen düşüşler yüzde 14.61'e ulaştı.

Şok düşüşler

Borsa haftaya ortalama yüzde 1.14'lük düşüşle başladı. Salı öğleden sonra ABD'de Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon'a yapılan terörist saldırıların etkisi, Borsa'da son yarım saatte gerçekleşen işlemlerde açıkça görüldü ve fiyatlar hızlı bir düşüş gösterdi. Çarşamba günü, tedbir amacıyla İMKB'de Repo ve Ters Repo Pazarı dışındaki bütün pazarlarda işlemlere bir gün ara verildi. Perşembe ve Cuma günleri tekrar normal işlemlere geçildi. İki gün boyunca, ABD'ye yönelen terörist saldırıların etkisi olumsuz oldu ve tarihi düşüşler yaşandı. Endeks,haftayı 7,937.87 puandan tamamladı.

Endişeli bekleyiş

Borsa uzmanları, ABD'nin terörist saldırılara vereceği cevabın tüm dünya ve Türkiye ekonomisi için önem taşıdığına işaret ederek, İMKB'nin dolar bazında tarihi dip seviyelerine yaklaştığını, kimsenin risk almak istemediğini ifade ediyorlar.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.