HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Polis dertli

18.08.2001 00:00:00
Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderilen ankete 26'sı kadın 444 personel katıldı. Aile kökenlerinin çiftçi, işçi, memur ve esnaf olduğu belirtilen polislerin yüzde 65'i çalıştığı ortamdan memnun değil. Çalıştığı ortamdan memnun olmadığını ifade eden polislerin büyük bölümü buna, arkadaş ilişkilerinin zayıf olmasını, küçük bölümü ise ücret yetersizliğini gerekçe gösteriyor.

Emniyet teşkilatının personele iyi eğitim imkanı sağlayıp sağlamadığına dair soruya her yüz polisten 78'i "yetersiz" cevabıını verirken, yaptıkları işlerden dolayı üstlerince "takdir edilmeyi" bekleyenlerin oranı yüzde 84'ü buluyor. Yaptıkları işler dolayısıyla "ödül" bekleyen yüzde 16'lık bölüm ise bunun para yoluyla yapılmasını istiyor.

t Hatalara aşırı tepki

Polislerin yüzde 74'ü görevlerinde hata yaptıklarında üstlerinin tepkilerini dengesiz ve abartılı bulurken, yüzde 76'sı başarılı olabilmek için yeterince motive edilemediklerini ifade ediyorlar. Motive olamayan personelin yüzde 41'i neden olarak saygı-sevgi ilişkisinin eksik olduğuna inanıyor.Polisin büyük bölümü toplumsal olaylar ile görev alanlarındaki olaylar karşısında kolektif hareket edilmemesi, soğukkanlı olunmaması ve toplum psikolojisinin gözönüne alınmamasını bir eksiklik olarak görüyor. Görevi başındaki polis, halkla ilişkiler açısından en büyük sorunuyüzde 42 ile "tayin ve siyasi" baskı ile ifade ederken, yüzde 22'si ekonomik ve sosyal nedenleri, yüzde 9'u ise genel eğitim seviyesinin düşüklüğü nedeniyle sorun olarak görüyorlar.

t Ücret memnuniyetsizliği

Görevinde yetersiz olduğunu düşünen polisin oranı yüzde 45'i bulurken, bu düşüncede olan polislerin yüzde 56'sı eğitim kalitesi ve çalışma şartlarının bunda etkili olduğunu, yüzde 28'i ise çalışma şartları ve ekonomik nedenlerin etkili olduğuna inanıyor.Teşkilat mensuplarının yüzde 74'ü görev esnasında otokontrolün olmadığını belirtirken, polis olduğuna "pişman" olan yüzde 22, aldığı ücretin yaptığı işle orantısızlığına dikkat çekiyor.

Polislerin yüzde 38'i stres yüklü olduklarını ve bunu atamadıklarını ifade ederken, başarılı olunması için grup çalışmasını isteyenlerin oranı yüzde 95'i buluyor.

Emniyet teşkilatında görev yapanların yüzde 75'i asli görevlerinden uzak iş yaptıklarını savunurken, bunları askeri evrak vetebligat işlemleri, konser, maç gibi etkinliklerde görev alma olarak değerlendiriyor. Polisin yüzde 88'i bu görevlerin kendilerini asli işlerden uzaklaştırdığına inanıyor.

"Çalışma ortamında aile hayatınıza yeterince zaman ayırabiliyor musunuz?" sorusuna yanıt olarak polisin yüzde 80'i, "Hayır" diyor. Polis izinli olduğu zaman sosyal tesislerden de yararlanamadığını kaydediyor.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.